Rząd "klepnął" pomoc do zbóż i oleistych. Nabór wniosków o pomoc związaną ze skupem kukurydzy będzie dłuższy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2023,15:50 Aktualizacja: 19-09-2023,15:50
A A A

Umożliwienie udzielania pomocy w pełnej wysokości wszystkim producentom rolnym, którzy złożyli wnioski o pomoc nadzwyczajną dla sektora zbóż i nasion oleistych oraz wydłużenie naboru wniosków o wsparcie związane ze skupem kukurydzy – to cel przyjętego przez rząd rozporządzenia.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z uchwałą w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej.

Dla sektora zbóż i nasion oleistych

„Dla rządu ochrona polskiego rolnictwa ma znaczenie priorytetowe. Dlatego Rada Ministrów podjęła kolejne decyzje dotyczące pomocy rolnikom, którzy utracili swoje dochody w związku z wojną na Ukrainie. Przyjęte rozporządzenie ma na celu umożliwienie udzielania pomocy w pełnej wysokości wszystkim producentom rolnym, którzy złożyli wnioski o pomoc nadzwyczajną dla sektora zbóż i nasion oleistych” – czytamy w rządowym komunikacie.

krir, izby rolnicze, samorząd rolniczy, arimr, pomoc, dopłaty, zboże, pszenica, gryka, kukurydza, rzepak, nawozy

Na konta rolników sprawnie płyną tylko dopłaty do pszenicy? KRIR interweniuje u ministra

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do szefa resortu rolnictwa o wyjaśnienia w związku z głosami od rolników, że realizowane są wyłącznie dopłaty do pszenicy, a tych do innych zbóż rolnicy nie dostają. Zarząd Krajowej Rady Izb...

Jak w nim dodano, pomoc ta będzie mogła być udzielana od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności ze wspólnym rynkiem pomocy publicznej. Rolnicy będą mogli składać wnioski do 31 października.

Najważniejszy cel rozporządzenia to „udzielenie pomocy producentom rolnym którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy i którzy nie otrzymali pomocy na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych”.

Więcej czasu na wnioski ws. kukurydzy

Ponadto projekt rozporządzenia przewiduje wydłużenie do 6 października br. terminu naboru wniosków o pomoc dla:

- producentów rolnych, którzy w 2022 r. lub w 2023 r. co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę;

- podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu zbóż lub obrotu zbożami, którzy nabyli od dnia 15 września 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. od producenta rolnego mokrą kukurydzę.

Poleć
Udostępnij