Rząd będzie uszczelniał program 500 plus

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-03-2017,11:05 Aktualizacja: 30-03-2017,11:38
A A A

Uszczelnienie programu 500 plus od 1 października, w tym doprecyzowanie przepisów dotyczących opieki naprzemiennej - zapowiedziała Elżbieta Rafalska, szefowa MRPiPS. - Żaden armagedon nam nie grozi - zapewnia odnosząc się do informacji, że w 2018 roku na wypłaty emerytur może zabraknąć 63 mld.

Polityk pytana w czwartek w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24, co jest największą luką w programie 500+, odpowiedziała, że chodzi m.in. o konieczność doprecyzowania kwestii związanych z opieką naprzemienną.

500plus, pieniądze, zakupy, wydatki z 500plus, pieniądze na zakupy, zakup żywności z 500plus

Większość środków z 500 plus wydano na bieżące potrzeby

Pierwszy rok obowiązywania programu 500 plus raczej nie przełożył się na wzrost oszczędności Polaków czy wzrost naszej skłonności do oszczędzania. Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby -...

- Jeżeli rodzice dzielą się opieką, a mają dzieci z drugiego związku, to te dzieci, które są ich pierwszymi i którym należałoby przyznawać świadczenie w oparciu o kryterium dochodowe, raptem (...) są drugimi dziećmi, w związku z tym ta liczba dzieci trochę nam rośnie - tłumaczyła.

Minister dopytywana też o sytuacje, gdy ktoś zwalnia się z pracy po to tylko, żeby zatrudnić się u tego samego pracodawcy już z niższą pensją, odpowiedziała: - Staramy się dostać bardzo precyzyjne dane, które potwierdzają nam, że akurat to są te przypadki, bo przecież przy niemalże 2 mln 600 tys. rodzin, korzystających z tego świadczenia, może się zdarzyć i zdarzają się sytuacje - ktoś traci pracę, jest jakaś upadłość zakładu, jest zmiana pracy, bo jest dobra sytuacja na rynku.

Pytana, czy zapowiadane uszczelnianie i weryfikacja programu 500 plus, ma służyć temu, żeby wydawać mniej pieniędzy, odparła: - Nie, ona ma być po prostu precyzyjna; tam gdzie są wątpliwości interpretacyjne, gdzie jedne samorządy wydaję takie decyzje, bo mówią, że przepisy mówią tak, a drugie mają wątpliwości (...) Chcemy, żeby to wprost wynikało z naszych przepisów.
program rodzina 500 plus, ministerstwo rodziny pracy i polityki społecznej, elżbieta rafalska, wzrost urodzeń

Rodzi się coraz więcej dzieci. To efekt programu 500 plus?

Z czwartkowych danych GUS wynika, że nastąpił duży wzrost liczby urodzeń dzieci w styczniu - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. - Taki wynik cieszy, prawdopodobnie jest to m.in. efekt programu 500 plus -...

Na pytanie, kiedy to uszczelnienie może nastąpić, odpowiedziała: - Pamiętajmy, że wydawaliśmy decyzje do 30 września i od 1 października jest nowy okres zasiłkowy, w związku z tym chcielibyśmy, żeby te przepisy obowiązywały na nowy okres zasiłkowy.

Odnosząc się do informacji, że w przyszłym roku dziura budżetowa w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma się powiększyć do 63 mld złotych, a od 1 października od 300 do 400 tys. osób może przejść na emerytury, zapewniła, że "żaden armagedon nam nie grozi" i nie dojdzie do katastrofy na rynku pracy.

- To chcę absolutnie wszystkim powiedzieć, bo emeryci po takich informacjach myślę, że może być zagrożony termin płatności ich świadczeń, w ogóle coś takiego nie wchodzi w grę - podkreśliła Rafalska.

Program "Rodzina 500 plus" wystartował 1 kwietnia zeszłego roku. Dzięki niemu wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko do 18 lat.

W mniej zamożnych rodzinach (po spełnieniu kryterium dochodowego w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko.

Według danych na koniec lutego wsparciem z programu objęto ponad 3,82 mln dzieci do lat 18 i do ponad 2,57 mln rodzin trafiło 21 mld zł. W pierwszym roku obowiązywania programu przeznaczono na niego ponad 17 mld zł, a w tym roku - ponad 23 mld zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt