Ruszyły wypłaty ostatniej transzy pomocy suszowej za ubiegły rok

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2020,16:55 Aktualizacja: 17-06-2020,17:59
A A A

Od środy wypłacana jest ostatnia transza pomocy w związku z ubiegłoroczną suszą - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Na wypłatę rekompensaty czeka jeszcze ok. 30 tys. gospodarstw rolnych.

- Mogę tylko przeprosić rolników za to opóźnienie, ale najważniejsza była realizacja działań związanych z ratowaniem życia i zdrowia Polaków w obliczu pandemii - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

burak, roślina, gleba, susza. niebo

Polska stepowieje - czas zmienić nasz sposób myślenia o suszy

Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 r. ustanowiło 17 czerwca Światowym Dniem Walki z Pustynnieniem i Suszą. Zmiany klimatyczne, ingerencja człowieka w naturalny bieg rzek i nadmierne eksploatowanie zasobów wody sprawiają, że...
Dodał, że środki na pomoc suszową były zapisane w budżecie, ale trzeba było je wykorzystać na "walkę ze śmiercią i chorobą".

Ardanowski poinformował, że w poniedziałek sejmowa komisja finansów publicznych dokonała przesunięcia w budżecie środków na wypłatę suszową, a we wtorek premier podpisał stosowną uchwałę Rady Ministrów.

- Od dziś, od rana Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydaje decyzje i od popołudnia są wypłacane pieniądze. Już tylko od zdolności, ilości przelewów, które Agencja jest w stanie wykonać, będzie zależał termin wypłaty, to może być kilkanaście dni - powiedział minister.

Dodał, że wpłacone zostaną także duże kwoty, sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych dla dużych gospodarstw.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że Polska jako jedyny kraj w Europie stosuje pomoc dla rolników z powodu klęski suszy, wszystkie inne kraje odsyłają poszkodowanych tylko i wyłącznie do firm ubezpieczeniowych.

susza, niedobór wody, susza rolnicza, susza 2020

Susza rolnicza w 9 województwach

Mimo opadów deszczu, nadal w 9 województwach występuje susza rolnicza. Największy deficyt wody jest w woj. wielkopolskim i lubuskim. Zagrożone są uprawy zbóż jarych i ozimych, a także truskawki - informuje Instytut Uprawy...

Minister podkreślił, że był to kolejny rok z rzędu, w którym budżet państwa przeznaczył duże pieniądze na pomoc suszową.

Część rolników dostała rekompensaty z powodu strat suszowych jeszcze w ubiegłym roku, kolejna transza została wypłacona w kwietniu tego roku.

Pomoc suszowa przyznawana jest producentom rolnym, których średni roczny dochód z prowadzonej działalności rolniczej, w związku z wystąpieniem suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, obniżył się o ponad 30 proc.

Według ARiMR, po ubiegłorocznej suszy rolnicy złożyli prawie 355 tys. wniosków o odszkodowania z tytułu poniesionych strat na kwotę ponad 2,3 mld zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement