Rośnie zadłużenie branży spożywczej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2016,16:00 Aktualizacja: 27-08-2016,17:12
A A A

O 22 mln zł do 197 mln zł wzrosło od jesieni 2015 r. zadłużenie branży spożywczej. Do Krajowego Rejestru Długów BIG wpisane jest ok 3,5 tys. firm. Największym ich wierzycielem są banki - informuje KRD.

Długi branży spożywczej wzrosły o 22 mln zł w porównaniu do naszych ostatnich analiz, które przeprowadzaliśmy jesienią 2015 roku. To bardzo dużo, jak na tak krótki okres czasu - poinformował prezes Krajowego Rejestru Długów (KRD) Adam Łącki.

krzysztof jurgiel, holding spożywczy, Polski Narodowy Holding Spożywczy, ksc

Trwają prace nad koncepcją utworzenia holdingu spożywczego

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa poinformował, że trwają prace nad koncepcją utworzenia Polskiego Narodowego Holdingu Spożywczego. Na bazie Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) powstanie duży podmiot, do którego mogą być dołączone inne...
W bazie danych KRD BIG wpisane jest 3 456 firm z branży spożywczej, ich łączne zadłużenie wynosi 197 mln zł. Na jedno przedsiębiorstwo, wpisane na listę dłużników, przypada średnio 57 tys. zł do zapłaty. Rekordzistą w zadłużeniu jest firma z województwa mazowieckiego, która zalega swoim wierzycielom ponad 7,8 mln zł.

Największym wierzycielem branży spożywczej są banki, którym sektor zalega ponad 95 mln zł, co stanowi 48 proc. wartości wszystkich zobowiązań. Producenci żywności i napojów bardzo często nie płacą również firmom trudniącym się handlem. Sektor handlowy dopisał do KRD BIG 5,5 tys. zobowiązań na kwotę ponad 36 mln zł.

Trzecim z kolei wierzycielem sektora spożywczego jest sam sektor spożywczy. Firmy zalegają sobie nawzajem ponad 31 mln zł, co stanowi 15 proc. wartości zobowiązań całej branży. Oznacza to, że prawie co siódma firma spożywcza nie płaci innej firmie spożywczej.

Najgorzej radzą sobie firmy zajmujące się przetwórstwem oraz produkcją wyrobów z mięsa. Zalegają one swoim wierzycielom ponad 71 mln zł. Firmy produkujące wyroby piekarskie i mączne są dłużne 45 mln zł, producenci owoców i warzyw - ponad 35 mln zł, a producenci napojów - ponad 14 mln zł.

dług, zadłużenie polaków, Raport InfoDług, BIG InfoMonitor

Zadłużenie Polaków rośnie z każdym miesiącem

Na koniec marca niemal 2 mln 150 tys. Polaków nie radziły sobie z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań kredytowych i pozakredytowych, a ich łączny dług sięgnął 44,65 mld zł. Z najnowszego Raportu InfoDług przygotowanego przez BIG...
Obecnie największe łączne zadłużenie mają firmy zarejestrowane w województwie mazowieckim. Wartość długu firm działających na terenie tego województwa przekracza 33,6 milionów złotych, to o 7,5 mln więcej niż jesienią ubiegłego roku. Drugim co do wielkości dłużnikiem są przedsiębiorstwa z Wielkopolski, które zalegają 26,8 mln zł.

Firmy z Górnego Śląska winne są 24,5 mln zł, tj. o 2,5 mln zł mniej niż przed rokiem. Firmy z tych trzech województw mają łączny dług w wysokości ok. 85 mln zł, to o 5 mln większy niż wykazało poprzednie badanie - zaznacza KRD.

W opinii prezesa Rzetelnej Firmy Mirosława Sędłaka, perspektywy dla branży spożywczej nie są dobre. Wpływa na to m.in. rosyjskie embargo i coraz częstsza praktyka protekcjonistyczna wielu krajów, polegająca na ochronie lokalnej przedsiębiorczości. To utrudnia eksport żywności.

psl, informacja rządu o rolnictwie, krzysztof Jurgiel, Forum Młodych Ludowców

Ludowcy znów atakują Jurgiela: nie chroni polskiej żywności

Zaniechania w dziedzinie ochrony i promocji polskiej żywności oraz walki z afrykańskim pomorem świń zarzucili przedstawiciele ludowców Krzysztofowi Jurgielowi, ministrowi rolnictwa. Na konferencji prasowej przed siedzibą ministerstwa Miłosz...
Producentom żywności nie sprzyjają też niskie ceny wielu produktów, a rykoszetem w nie bije także podatek od sieci handlowych. - Choć sama ustawa ma dopiero wejść w życie, to sieci handlowe już teraz przerzucają część kosztów na producentów żywności - podkreśla Sędłak.

Z drugiej strony, branża spożywcza od swoich dłużników ma do odzyskania blisko 90 mln zł. Aż 25 mln zł, (czyli 28 proc. całej kwoty zadłużenia) należy się od producentów wyrobów mięsnych.

- To pokazuje efekt domina. Firmy te nie otrzymują płatności na czas, więc nie mają z czego zapłacić innym i same stają się dłużnikami. Dokładnie w taki sposób tworzą się zatory płatnicze, które biją w zaufanie między przedsiębiorcami i ograniczają wzrost polskiej gospodarki - podsumowuje Łącki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 15.03.2023-15.05.2023 - nabór wniosków "Płatności bezpośrednie i powierzchniowe"

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Do 18.04.2023 - można ubiegać się o wsparcie w ramach trzech interwencji finansowanych ze środków unijnych

Do 31.05.2023 - są przyjmowane dokumenty od zainteresowanych pomocą z budżetu krajowego do przezimowanych rodzin pszczelich

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie