Rolniku, straciłeś z powodu suszy? Złóż wniosek o pomoc

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
08-09-2015,12:20 Aktualizacja: 08-09-2015,13:00
A A A

Od 11 do 30 września producenci rolni, w których gospodarstwach lub działach specjalnych produkcji powstały szkody spowodowane przez suszę w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą składać wnioski o pomoc.

Wysokość pomocy ustalona będzie jako iloczyn deklarowanej przez producenta rolnego powierzchni upraw, na której wystąpiły szkody spowodowane przez suszę oraz stawki pomocy:

  • 800 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych, na której wystąpiły szkody spowodowane przez suszę
  • 400 zł na 1 ha pozostałych powierzchni upraw rolnych, na której wystąpiły szkody spowodowane przez suszę.

kukurydza_susza_pomoc

Rząd przyjął uchwałę w sprawie programu pomocy dla rolników

Rada Ministrów podjęła w poniedziałek uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w gospodarstwach spowodowane wystąpieniem suszy - poinformowała na konferencji prasowej premier Ewa...

Pomoc pomniejsza się o połowę, jeżeli w 2015 r. co najmniej połowa powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej (z wyłączeniem łąk i pastwisk) nie była ubezpieczonych co najmniej od jednego z następujących ryzyk: huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawina, susza, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.

Jedno gospodarstwo nie może otrzymać pomocy wyższej niż równowartość 15 tys. euro.

Jak informuje resort rolnictwa na swojej stronie "do pomocy zakwalifikowane będą te gospodarstwa, w których komisje powołane przez wojewodę oszacowały straty, które spowodowały obniżenie dochodów z produkcji o ponad 30 proc. w porównaniu do średniej produkcji z ostatnich 3 lat lub średniej z 3 lat z 5 ostatnich lat po odrzuceniu wartości najwyższej i najniższej".

Do wniosku o pomoc producenci rolni zobowiązani są załączyć kopię protokołu oszacowania szkód. Przy ubieganiu się o pomoc z ARiMR nie jest wymagana adnotacja wojewody na tych dokumentach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj