Rolnicy toną w kredytach. Też dostaną ulgi w ratach?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-03-2020,11:15 Aktualizacja: 13-03-2020,11:23
A A A

Nie ma właściwie rolnika, który nie ma kredytu. A branżę dotkną zapewne kłopoty związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Rządzący zapowiadają pomoc dla kredytobiorców, ale będzie to raczej kwestia kredytów mieszkaniowych.

To, że przytłaczająca większość gospodarzy zaciągnęła zobowiązania finansowe, nie może dziwić. Inwestycje w gospodarstwach, konieczne do dotrzymania kroku światowym konkurentom, kosztują krocie.

kredyty preferencyjne, wsparcie dla rolnictwa, arimr, inwestycje w gospodarstwach

Rolnicy mogą starać się o preferencyjne kredyty

Gospodarze w całym kraju mogą ubiegać się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 6 marca na internetowej platformie aplikacyjnej ARiMR udostępniła...

Tym samym bez kredytów w rolnictwie nie da się właściwie inwestować. Nawet w ostatnich, "lepszych" czasach część rolników miała kłopoty ze spłatą kredytów. Teraz, w związku z koronawirusem i jego przełożeniem na gwałtowne tąpnięcia na światowych giełdach będzie prawdopodobnie tylko gorzej.

Prezydent Andrzej Duda na Twitterze zapowiedział, że w trybie pilnym zamierza wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych.

"Liczę na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy" - wskazał Duda.

Zapewnił, że spotkał się z przedstawicielami instytucji finansowych w sprawie rozwiązań w związku z epidemią koronawirusa. Mowa była o takiej pomocy, by kredytobiorcy mieli możliwość niespłacania zobowiązań do odwołania - na okres co najmniej kilku miesięcy.

"Widzę ze strony prezesów banków bardzo dużą wolę wyciągnięcia ręki do potrzebujących klientów" - przekonywał prezydent.

Zaznaczał, że będzie to pomoc tak dla osób fizycznych, jak i prawnych. Jednocześnie wspominał, że chodzi o kredyty hipoteczne, mieszkaniowe. Szczegółowe rozwiązania mają powstać ekspresowo i być znane już w poniedziałek. Wówczas zapewne okaże się, kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać ze wsparcia.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

 

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt