Rolnicy powinni zdążyć z dostarczeniem wniosków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2021,10:00 Aktualizacja: 14-05-2021,10:35
A A A

Wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło do 13 maja około 665 tys. rolników. Dokumenty można składać do 17 czerwca, w tym roku tylko w formie elektronicznej, za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

W ocenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jest to dobry rezultat i oznacza, że do końca terminu rolnicy powinni zdążyć z dostarczeniem dokumentów.


ustawa o płatnościach, system wsparcia bezpośredniego, senat, prow

Ustawa w sprawie płatności bezpośrednich przeszła przez Senat

Senat poparł ustawę o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, nie wnosząc do niej poprawek. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do zmienionego prawa unijnego. Głosowało 100 senatorów 99 było za, jeden był przeciw....

W placówkach Agencji udostępnione zostały stanowiska komputerowe, przy których można wypełnić wniosek, a eksperci służą wsparciem w kwestiach technicznych.

Jest to pierwszy rok, w który dokumenty przyjmowane są przez internet, mimo to rolnicy sobie radzą z ich wypełnianiem. Z tzw. pomocy technicznej w biurach powiatowych skorzystało do tej pory tylko ok. 14,5 tys. gospodarzy.

Termin na złożenie wniosków o tegoroczne dopłaty bezpośrednie oraz płatności obszarowe finansowane z PROW został wydłużony do 17 czerwca.

Będzie można składać je jeszcze do 12 lipca, z tym, że za każdy dzień roboczy opóźnienia należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1 proc. (z wyjątkiem przypadków kiedy opóźnienie jest wynikiem działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności).

ARiMR spodziewa się, że w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, o unijne dopłaty będzie wnioskować ok. 1,3 mln rolników.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021