Rolnicy poczekają na pieniądze jeszcze kilka tygodni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Więcławski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-05-2020,14:10 Aktualizacja: 19-05-2020,14:15
A A A

- Reszta pomocy suszowej za 2019 rok zostanie wypłacona po nowelizacji budżetu - powiedział we wtorek Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że w jego ocenie będzie to możliwe za kilka tygodni.

- Problem z wypłatą niewielkiej części pomocy suszowej za 2019 rok pojawił się z uwagi na epidemię koronawirusa, która wymagała od rządu znalezienia środków na nieplanowane wcześniej wydatki - mówił polityk w Toruniu.

Restrukturyzacja małych gospodarstw, Modernizacja gospodarstw rolnych

W maju kończą się popularne nabory. Warto złożyć dokumenty

29 maja kończą się nabory wniosków na dwa popularne działania: „Restrukturyzacja małych gospodarstw” oraz „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020. Dokumenty można składać drogą elektroniczną. 60 tys. zł...

- Troska o zdrowie naszych obywateli jest na pierwszym miejscu i sprawiła, że nie byliśmy w stanie wypłacić całej pomocy. Dotyczy to ok. 3500 gospodarstw. (...) Niewypłacone środki, bo już 90 procent rolników otrzymało pomoc, zostaną przekazane po nowelizacji budżetu - zapewnił szef resortu.

Ardanowski ocenił, że do takiej nowelizacji powinno dojść za kilka tygodni, gdyż trwają intensywne prace z tym związane. - Te środki, dla największych gospodarzy, którzy na nie czekają, zostaną wtedy wypłacone. Rolnicy muszą uzbroić się jeszcze trochę w cierpliwość - zadeklarował.

Minister dodał, że niezwykle cieszy go padający w ostatnich dniach w Polsce deszcz, bo odsuwa widmo tragicznej w skutkach suszy.

- Te opady, które od kilkunastu dni przechodzą nad Polską, w sposób bardzo istotny ograniczyły możliwość wystąpienia suszy. Sprawa nie jest jeszcze całkowicie wyjaśniona, ale najbardziej krytyczne fazy wzrostu roślin są już na szczęście wolne od problemu suszy - powiedział.

Wskazał, że oczywiście o ostatecznym plonie czy jego szacunkach będzie można mówić za kilka miesięcy. - Nie cieszmy się za wcześnie, ale problem suszy jest w tym roku w rolnictwie mniejszy niż w 2019 roku. Niezależnie od tego, jest przygotowany program ułatwiający walkę z tą klęską żywiołową w przyszłości - mówił polityk.

Wskazywał, że wnioskowanie o pomoc będzie odbywało się za pośrednictwem dedykowanej do tego aplikacji, co znacznie uprości ten proces, jak również szacunki strat.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

do 01.10.2020 termin wysiewu międzyplonów ozimych

30.09. - 29.10.2020 rekompensata na zakończenie działalności rolniczej <-- zobacz więcej

15.10. - 02.11.2020 składka KRUS na IV kwartał <-- zobacz więcej

do 30.11.2020 Powszechny Spis Rolny

do 31.12.2020 pomoc w związku z COVID-19 dla poszkodowanych przez suszę