Rolnicy poczekają na pieniądze jeszcze kilka tygodni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Tomasz Więcławski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-05-2020,14:10 Aktualizacja: 19-05-2020,14:15
A A A

- Reszta pomocy suszowej za 2019 rok zostanie wypłacona po nowelizacji budżetu - powiedział we wtorek Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że w jego ocenie będzie to możliwe za kilka tygodni.

- Problem z wypłatą niewielkiej części pomocy suszowej za 2019 rok pojawił się z uwagi na epidemię koronawirusa, która wymagała od rządu znalezienia środków na nieplanowane wcześniej wydatki - mówił polityk w Toruniu.

Restrukturyzacja małych gospodarstw, Modernizacja gospodarstw rolnych

W maju kończą się popularne nabory. Warto złożyć dokumenty

29 maja kończą się nabory wniosków na dwa popularne działania: „Restrukturyzacja małych gospodarstw” oraz „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020. Dokumenty można składać drogą elektroniczną. 60 tys. zł...

- Troska o zdrowie naszych obywateli jest na pierwszym miejscu i sprawiła, że nie byliśmy w stanie wypłacić całej pomocy. Dotyczy to ok. 3500 gospodarstw. (...) Niewypłacone środki, bo już 90 procent rolników otrzymało pomoc, zostaną przekazane po nowelizacji budżetu - zapewnił szef resortu.

Ardanowski ocenił, że do takiej nowelizacji powinno dojść za kilka tygodni, gdyż trwają intensywne prace z tym związane. - Te środki, dla największych gospodarzy, którzy na nie czekają, zostaną wtedy wypłacone. Rolnicy muszą uzbroić się jeszcze trochę w cierpliwość - zadeklarował.

Minister dodał, że niezwykle cieszy go padający w ostatnich dniach w Polsce deszcz, bo odsuwa widmo tragicznej w skutkach suszy.

- Te opady, które od kilkunastu dni przechodzą nad Polską, w sposób bardzo istotny ograniczyły możliwość wystąpienia suszy. Sprawa nie jest jeszcze całkowicie wyjaśniona, ale najbardziej krytyczne fazy wzrostu roślin są już na szczęście wolne od problemu suszy - powiedział.

Wskazał, że oczywiście o ostatecznym plonie czy jego szacunkach będzie można mówić za kilka miesięcy. - Nie cieszmy się za wcześnie, ale problem suszy jest w tym roku w rolnictwie mniejszy niż w 2019 roku. Niezależnie od tego, jest przygotowany program ułatwiający walkę z tą klęską żywiołową w przyszłości - mówił polityk.

Wskazywał, że wnioskowanie o pomoc będzie odbywało się za pośrednictwem dedykowanej do tego aplikacji, co znacznie uprości ten proces, jak również szacunki strat.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu