Rolnicy nie zmarnują z PROW 2014-2020 nawet eurocenta

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-06-2020,12:40 Aktualizacja: 26-06-2020,12:45
A A A

- Polscy rolnicy wykorzystają środki z PROW 2014-2020 co do eurocenta - zapewnił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

"Do świadomości społeczeństwa poszła informacja o wykorzystaniu tylko 40 proc. środków z PROW 2014-2020, a na 21 czerwca było to dokładnie 69,8 proc., czyli prawie 70 proc. Jest różnica? Jest i to znaczna" - napisał polityk w odpowiedzi na list Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezesa PSL.

jan krzysztof ardanowski, ministerstwo rolnictwa, strategia na rzecz zrównoważonego rozwoju rolnictwa

Minister podsumowuje swoje dwa lata i wylicza sukcesy

- Rolnictwo jest priorytetem całego rządu. W sytuacji pojawienia się różnych problemów, a tych nie brakuje na wsi, potrzebne jest wsparcie premiera, a także prezydenta - przekonuje minister Jan Krzysztof Ardanowski. Rada...

Szef resortu zaznaczył, że od dwóch lat wsłuchuje się w głosy rolników i podejmuje "konkretne działania służące poprawie życia na wsi oraz rozwojowi rolnictwa".

"Po raz pierwszy w naszej historii polski rząd, wszyscy ministrowie z Premierem, oraz Prezydent RP Andrzej Duda podpisali deklarację, w której uznają, że rozwój wsi i rolnictwa jest strategicznym zadaniem państwa" - podkreślił.

Zdaniem Ardanowskiego problemem PSL i jego lidera jest to, że aktualne, prawdziwe dane nie odpowiadają głównej tezie, że my nie umiemy zagospodarować środków unijnych i krajowych. "Umiemy i polscy rolnicy wykorzystają środki z PROW 2014-2020 co do eurocenta" - stwierdził.

"Nie wspominają, że po suszy w 2015 roku, podobnej jaka miała miejsce w roku 2018 i 2019 r., udzielili Wam wsparcia w wysokości niespełna 0,5 mld złotych" - wskazał.

Przypomniał, że obecny rząd udzielił takie wsparcia. "I to rok po roku, w łącznej wysokości 4,5 mld zł, choć pandemia koronawirusa skomplikowała szybkość wypłat należnych rolnikom środków za 2019 rok" - napisał.

Zwrócił uwagę, że nawet o wiele bogatsze od nas kraje nie wspierały tak swoich rolników poszkodowanych przez suszę. "Prezes Ludowców wiele obiecuje, ale nie mówi o tym, podobnie jak inni kandydaci, jak to zrealizuje" - napisał na koniec Ardanowski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement