Rolnicy na wakacjach kredytowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2020,19:30 Aktualizacja: 23-04-2020,19:33
A A A

Prawie 4 tysiące rolników i przedsiębiorców prowadzących działalność rolniczą otrzymało ostatnio decyzje o pozytywnym rozpatrzeniu ich wniosków o odroczenie rat kredytowych.

Związek Banków Polskich (ZBP) poinformował, że do banków trafiło blisko 700 tysięcy wniosków klientów indywidualnych i firm o odroczenie rat kredytów (taka gremialna możliwość w związku z koronawirusem istnieje od 16 marca).

pieniądze, kredyt, agrobiznes, Bank Pocztowy

Nowe linie kredytowe dla rolników w czasie zarazy

Bank Pocztowy podjął decyzję o uruchomieniu nowych linii kredytowych dla podmiotów, które mogą zostać dotknięte potencjalnym kryzysem bardziej niż inne grupy zawodowe. Jeszcze w I półroczu 2020 r. ma zostać uruchomiona przez...

W sumie odroczono raty o łącznej wartości ponad 42 miliardów złotych.

Te liczby rosną. Tylko w ostatnim czasie - w ciągu minionych dwóch tygodni - konsumenci złożyli w bankach ponad 90 tysięcy wniosków dotyczących odroczenia rat kredytów hipotecznych i konsumenckich.

A od połowy marca do banków trafiło ich już ponad 633 tysiące. W tym czasie rozpatrzono pozytywnie ponad 470 tysięcy z nich (czyli ok. 86 proc.). Ogólnie od 16 marca odroczono konsumentom raty kredytowe o wartości co najmniej 18 mld zł.

- Wnioski rozpatrywane są coraz sprawniej i szybciej, choć tempo ich składania przez klientów indywidualnych jest znacząco niższe niż w pierwszych dwóch tygodniach od ogłoszenia programu. Co cieszy, jest coraz mniej skarg składanych w bankach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba skarg konsumentów zwiększyła się jedynie o 198 i wynosi łącznie 2 tys. 815 - wyjaśnia Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

splata kredytów przez rolników, Związek Banków Polskich, pandemia koronawirusa

Banki zapowiadają odroczenie spłat kredytów

Uproszczoną maksymalnie procedurę odroczenia (zawieszenia) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy - zapowiadają banki. Ma to związek ze spodziewaną zapaścią gospodarczą, związaną z następstwami pandemii...

Jak wyliczył Związek, w tym samym czasie prawie o połowę wzrosła liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków o odroczenie rat kredytowych składanych przez przedsiębiorców (do 60 tysięcy).

"Zdecydowana większość z nich to podmioty z sektora MŚP, a prawie 4 tysiące to rolnicy lub przedsiębiorcy prowadzący działalność rolniczą. Łączna wartość odroczonych rat kredytowych dla przedsiębiorców to co najmniej 24 mld zł" - wskazał ZBP.
 
Co warto odnotować, z prośbami o różne formy wsparcia zwróciło się do banków również 12 jednostek samorządu terytorialnego.

- Według stanu na 15 kwietnia rozpatrzono wnioski 7 z nich, a łączna kwota działań wspierających wyniosła 30 mln zł. Zwiększa się liczba otwartych oddziałów banków, choć równocześnie obserwujemy coraz większe zainteresowanie bankowością mobilną. W połowie kwietnia, z powodów związanych z epidemią koronawirusa, zamkniętych pozostawało jeszcze 636 placówek - podsumowuje prezes ZBP.
 

Poleć
Udostępnij