Rolnicy głośno krytykują obcięcie płatności do bydła

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-10-2016,12:55 Aktualizacja: 17-10-2016,13:12
A A A

Wielu rolników nie wie jeszcze o planowanym obniżeniu liczby krów objętych płatnością do bydła. Dowiedziawszy się, nie ukrywają rozgoryczenia.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego został pod koniec września przyjęty przez rząd.

Przewiduje on różne roszady w poszczególnych rodzajach dopłat. Jedna z nich polega na obniżeniu limitu liczby zwierząt w gospodarstwie, które mogą być objęte płatnością w sektorze bydła i w sektorze krów, z obecnych 30 do 20 sztuk.

bydło mięsne charolaise, hodowla

Charolaise – największa francuska rasa bydła mięsnego

Hodowlą bydła rasy charolaise już od 17 lat zajmują się Jerzy i Paweł Bałachowscy z miejscowości Wysin, powiat Kościerzyna. Wybrali właśnie tę rasę ponieważ jest to największa pod względem kalibru i masy ciała francuska rasa, która...
Spośród kilku hodowców bydła z północnego Mazowsza (to w tym regionie swego rodzaju "mleczne zagłębie"), których pytaliśmy o zdanie w tej sprawie, tylko jeden wiedział o planowanej zmianie. Wszyscy zgodnie ją skrytykowali.

- Wszędzie się słyszy o pomocy dla hodowców bydła, jaką deklaruje rząd. A tu taka niespodzianka? Obcięcie każdej dopłaty jest w naszej sytuacji bardzo bolesne - powiedział nam jeden z rolników.

Inny narzekał na przepływ informacji z kręgu władz.

- Nic oczywiście nie wiadomo dopóki człowiek nie dostanie decyzji albo mniejszej kwoty na konto. Wtedy na protesty będzie za późno. Gdybyśmy wiedzieli wcześniej, na pewno do rządu popłynąłby silny głos rolników. A samo obniżenie dopłaty uważam za skandal przy obecnych cenach za mleko. W telewizji mówią, że na rynku jest lepiej, a ja osobiście dostaje ledwie o 10 groszy więcej niż ostatnio - usłyszeliśmy od naszego rozmówcy.

guzowata choroba skóry, choroba, bydło, grecja, bułgaria

Guzowata choroba skóry atakuje bydło. Zalecane są szczepienia

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) polecił przeprowadzenie szczepień przeciw guzowatej chorobie skóry bydła (LSD) w Grecji i Bułgarii oraz w sąsiednich rejonach. Wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko przez owady. Według...
Zmniejszenie płatności związanych do bydła i do krów do 20 sztuk jest też nie do przyjęcia zdaniem Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

- Obniżenie poziomu wsparcia spowoduje dalsze pogłębienie i tak już bardzo trudnej sytuacji na rynku bydła mlecznego i mleka - ocenił rolniczy samorząd.

Skąd w ogóle ta inicjatywa zmiany w płatnościach do bydła? Jak można przeczytać w Biuletynie Informacji Publicznych Rady Ministrów, jest ona potrzebna "w celu zminimalizowania ryzyka dalszego wzrostu liczby tych zwierząt w populacji wspieranej tą formą płatności (co podważałoby zgodność instrumentu wsparcia z przepisami unijnymi)".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"