Rolnicy dostaną wcześniej zaliczki? Ministerstwo ma argumenty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2017,15:55 Aktualizacja: 31-07-2017,16:06
A A A

Bruksela zamierza wesprzeć walczących z suszą gospodarzy z Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Belgii oraz Luksemburga i wypłacić im szybciej dopłaty bezpośrednie. Nasze ministerstwo rolnictwa też stara się o zgodę na wcześniejszą wypłatę zaliczek.

- Prawdą jest, że we Włoszech i Hiszpanii jest katastrofalna susza. Na spotkaniu ministrów rolnictwa w Brukseli te państwa zgłosiły prośbę o możliwość uzyskania większej zaliczki i większego wsparcia w ramach drugiego filaru. Nie zwlekając również wystąpiliśmy o ulgi i wsparcie - mówi Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa w rozmowie z radiową Jedynką.

dopłaty bezpośrednie, arimr, wypłata dopłat bezpośrednich, zaliczki na poczet dopłat

16 października ruszy wypłata zaliczek? Resort będzie na to gotowy

Nie zapadła jeszcze decyzja, czy będą wypłacane zaliczki na poczet płatności bezpośrednich za 2017 rok. Resort rolnictwa zapewnia jednak, że formalnie i od strony informatycznej będzie na to gotowy. Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich...

Polityk przekonuje, że pogoda w naszym kraju jest w tym roku wyjątkowo kapryśna i rolnikom dają się mocno we znaki susza i deszcze nawalne, a wcześniej przymrozki.

- Planujemy od 16 października wypłacać zaliczki w kwocie 50 proc. należnych płatności. Tu chodzi o zwiększenie tych wypłat do 70 proc. Jest to realna możliwość, o którą poprosiliśmy - wyjaśnia wiceszef resortu.

Zarudzki mówi, że Polska ma dodatkowe powody do ubiegania się o zgodę na wcześniejsze wypłaty wyższych zaliczek. - Afrykański pomór świń dotyka województwa wschodnie. Dodatkowo rolnicy ponieśli straty z powodu grypy ptaków. Wcześniejsze dopłaty i wyższe procentowo zaliczki rekompensowałyby problemy, które dotknęły rolników - dodaje.

Niestety, nawet po spełnieniu wymaganych warunków, wyrażenie zgody przez Komisję Europejską na wypłatę środków nie jest automatyczne.

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie