Resort chce obniżyć stawki VAT na środki poprawiające żyzność gleby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2021,9:20 Aktualizacja: 28-04-2021,9:23
A A A

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem rozporządzenia, które przewiduje czasowe - od 1 maja 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r. - obniżenie stawki VAT z 23 proc. do 8 proc. dla środków poprawiających właściwości gleby.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia Ministra Finansów z 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych

dopłaty do rolniczych kredytów, arimr, wsparcie dla rolnictwa

Więcej pieniędzy na dopłaty do rolniczych kredytów

27 kwietnia na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja zwiększyła udostępniony współpracującym bankom na 2021 r. limit środków na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez...

Od 1 lipca 2020 r., zgodnie z nową matrycą stawek VAT, nastąpiła podwyżka stawki VAT do 23 proc. na szeroko wykorzystywane w produkcji roślinnej środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz organiczne i organiczno-mineralne podłoża do upraw niebędące ziemią ogrodniczą.

Takimi środkami jest np. kora ogrodowa, humus czy biokompozyty.

Docierające do resortu finansów liczne sygnały ministerstwa rolnictwa, że zmiana stawki VAT dla ww. towarów przekłada się na realny wzrost kosztów produkcji płodów rolnych.

"Wzrost cen ww. środków może powodować, w opinii resortu finansów, zmniejszenie zainteresowania ze strony producentów rolnych ich zakupem. Ograniczenie zużycia tych środków może skutkować z kolei obniżeniem żyzności gleb i ograniczeniem produkcji roślinnej" - napisano w uzasadnieniu.

Resort finansów planuje wydanie rozporządzenia w maju.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu