Program 500 plus może być modyfikowany

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2017,8:50 Aktualizacja: 13-01-2017,9:00
A A A

Obecnie nie ma mowy o zmianach w programie 500 plus, ale w przyszłości może on podlegać modyfikacjom - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Podkreśliła jednak, że propozycje istotne, np. zmieniające kryteria przyznawania świadczeń, obecnie nie wchodzą w grę.

Rafalska przypomniała, że program funkcjonuje jeszcze nawet nie rok i jest stale oceniany i monitorowany. - Nie mówię, że ten program na dzisiaj to jest absolutnie constans, on może podlegać modyfikacjom, ale propozycje istotne, zmieniające kryteria, dzisiaj nie wchodzą w grę - powiedziała polityk.  

dzieci, Program rodzina 500 plus, rząd PiS, Elżbieta Rafalska, praca, zatrudnienie kobiet

500 plus nie doprowadził do odejścia kobiet z rynku pracy?

Rządowy program Rodzina 500 plus nie doprowadził do odejścia kobiet z rynku pracy - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Wskazała, że spadek bezrobocia w 2017 r. nie będzie tak dynamiczny, jak w...

Dopytywana, czy możliwe są zmiany w programie w przyszłości, powiedziała, że trzeba zobaczyć, jak będzie funkcjonował. - Niczego nie możemy wykluczyć, jednak nie ma dziś mowy o tym, żebyśmy wprowadzali inne kryteria - zaznaczyła.

Rafalska zwróciła uwagę, że już po tych kilku miesiącach obowiązywania programu można stwierdzić, że ubóstwo spadło znacząco - miedzy 70 a 90 proc., w zależności od tego, czy mowa o ubóstwie względnym czy bezwzględnym - bardzo się poprawiła sytuacja rodzin wielodzietnych.

- Czekamy też na to, czy dzietność nam wzrośnie, czy te wskaźniki poszybują; czy on będzie realizował pozostałe cele, czyli nie tylko zmniejszenie ubóstwa, ale też poprawa dzietności, inwestycja w kapitał ludzki i oczywiście skutki finansowe - tego nie można analizować w oderwaniu od bieżącej sytuacji - dodała szefowa resortu pracy.
koszt programu 500 plus, Elżbieta Rafalska, rząd PiS, budżet, pieniądze

Tyle kosztuje program 500 plus. Rząd ujawnił najnowsze dane

Koszt programu 500 plus na koniec listopada br. wyniósł 15 mld 400 mln zł - poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że z programu korzysta prawie 3 mln 800 tys. dzieci. - Trzy pełne...

W jej ocenie program 500 plus był dużym sukcesem minionego roku, jednak nie jedynym; zwróciła uwagę, że choć jest to kluczowy projekt rządu, to choćby jej resort realizuje wiele innych działań społecznych.

Pytana o zarzuty opozycji, że budżet nie wytrzyma tych obciążeń, jakie wiążą się realizacją programu, odpowiedziała, że "budżet ma się znakomicie", a prognozy dla gospodarki są bardzo dobre. Jej zdaniem opozycja nie musi się o to martwić. Zaznaczyła, że za program odpowiada rząd, samorządy tylko realizują zadania zlecone przez rząd w ramach programu.

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia. Dzięki niemu świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przyznawane jest niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat.

W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement