Prezydent uspokaja frankowiczów. Powstaje projekt dotyczący pomocy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2015,11:00 Aktualizacja: 19-10-2015,11:43
A A A

Andrzej Duda poinformował, że jego kancelaria pracuje nad projektem, który ma pomóc frankowiczom. Będzie to rozwiązanie rozsądne i te osoby nie znajdą się w lepszej sytuacji niż ci, którzy w tym samym czasie brali kredyty mieszkaniowe w złotówkach.

Prezydent wyjaśnił, że nad rozwiązanie problemu frankowiczów pracuje specjalny zespół, w którym znajdują się również przedstawiciele protestujących kredytobiorców.

"Spotkałem się z przedstawicielami tych ludzi, którzy wzięli kredyty we frankach i są w trudnej sytuacji, domagają się konkretnych działań ze strony rządu i parlamentu, niestety, bezskutecznie, bo Platforma zablokowała rozwiązania ustawowe w tej sprawie w Sejmie - powiedział.

ustawa o frankowiczach, sejmowa komisja finansów, Krystyna Skowrońska

Ustawa "o frankowiczach" trafi... do kosza

Prezydium sejmowej komisji finansów zdecydowało, że komisja nie zajmie się poprawkami Senatu do ustawy "o frankowiczach" z uwagi na "duże wątpliwości konstytucyjne" - poinformowała Krystyna Skowrońska (PO), szefowa...

Pytany w jakich proporcjach koszty przewalutowania kredytów walutowych powinny być podzielone między banki a kredytobiorców, odparł: - Nad tym właśnie pracujemy, żeby ten projekt miał charakter rozsądny.

Duda wyjaśnił, chodzi o to, żeby z jednej strony projekt pomógł tym, którzy wzięli kredyty we frankach szwajcarskich i rzeczywiście znajdują się w trudnej sytuacji, a z drugiej "był sprawiedliwy".

- Nie zgodzę się na takie rozwiązanie, że (...) ci, którzy brali kredyty we frankach szwajcarskich ryzykując, ale wiedząc o tym, że na tym można zarobić przy niskim kursie franka, teraz, kiedy ten kurs jest wysoki (...), nagle znajdą się w lepszej sytuacji niż ci, którzy wzięli kredyty w złotówkach - wyjaśnił.

Zaznaczył nawiązując do pomysłów, które były przedmiotem prac w Sejmie, że między proporcjami 50/50 (podziału kosztów przewalutowania kredytów między bankami i kredytobiorcami), a 90/10 jest duża rozpiętość i że trzeba znaleźć rozwiązanie pośrednie.

- Są propozycje innych rozwiązań, które są znacznie bardziej kompromisowe niż te dwie brzegowe propozycje. Trzeba znaleźć rozwiązanie, które jest rozwiązaniem pośrednim, dlatego spokojnie nad tym pracujemy - podsumował prezydent.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement