Prezes ZUS: mniej pieniędzy z budżetu na emerytury

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Paweł Żebrowski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-09-2017,9:00 Aktualizacja: 08-09-2017,6:45
A A A

Dzięki wzrostowi wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będziemy potrzebowali mniejszej dotacji z budżetu państwa na pokrycie wydatków na emerytury - powiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

- Sytuacja finansowa FUS w tym roku wygląda lepiej niż w ubiegłym. Mamy już pewne dane za pierwsze półrocze. One są wyższe za pierwsze półrocze o 7,8 proc. To się przekłada na określone miliardy. Wpływy ze składek na koniec czerwca pozwalają nam na pokrycie wydatków na świadczenia emerytalne w 80 proc. To oznacza, że będziemy potrzebowali mniejszej dotacji z budżetu państwa - powiedziała PAP prof. Uścińska.

rolnictwo, emerytura, praca, emerytura rolnika, prawo, przepisy, Andrzej Duda

Wcześniejsze emerytury dla rolników? Jest projekt ustawy

Rolnicza "Solidarność: przekazała prezydentowi Andrzejowi Dudzie projekt ustawy, która umożliwiałaby rolnikom wcześniejsze przechodzenie na emeryturę oraz zniosła konieczność zaprzestania działalności rolniczej w związku z przejściem na...
Zwróciła uwagę, że nigdzie w Europie nie ma takiej sytuacji, że system emerytalny finansuje się samodzielnie i nie potrzebuje dotacji z budżetu. - Kwestia jest tylko w jakim stopniu jest dotowany - podkreśliła prezes.

Prof. Uścińska zaznaczyła, że wzrost wpływów do funduszu spowodowany jest m.in. zwiększeniem liczby ubezpieczonych.

- To nie tylko chodzi o umowy cywilno-prawne, chodzi też o osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także o innych pracowników, którzy pracują na umowy na czas określony i nieokreślony - mówiła. - Obserwujemy już od ubiegłego roku, a także w pierwszym półroczu tego roku wzrost liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia, za które opłacane są składki - dodała.

wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, emertury, świadczenia, reforma emerytalna, świadczenia

Przybędzie setki tysięcy emerytów

ZUS szacuje, że w związku z wprowadzeniem zmiany wieku emerytalnego wzrost liczby emerytur wypłacanych na koniec roku wyniesie ok. 331,3 tys. przy założeniu, że na emeryturę przejdzie ok. 82 proc.uprawnionych - wynika z informacji przedstawionych...
Zwróciła uwagę, że również coraz więcej cudzoziemców widnieje w systemie ubezpieczeń społecznych. - Jeszcze niedawno to było kilka, kilkanaście tysięcy, a więc zatrudnienie związane z obowiązkiem składkowym cudzoziemców także przekłada się na to (na lepszą syt. FUS - PAP) - powiedziała.

Dodała, że na wzrost liczby płaconych składek mają także wpływ działania ZUS np. uproszczania procedur rozliczania.

1 października w życie wejdą przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski emerytalne o przejście na emeryturę według nowych zasad można składać od 1 września.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 15.09.2021 - termin płatności III raty podatku rolnego

do 15.09.2021 - nabór wniosków w ramach programu "Usuwanie foli rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021