Potrzeba więcej pieniędzy na mleko w szkołach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2016,18:45 Aktualizacja: 16-01-2016,10:14
A A A

Polska Izba Mleka apeluje do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o zwiększenie o 20 proc. budżetu na program "Szklanka Mleka". Chodzi o to, aby dostęp do mleka miały wszystkie dzieci w wieku szkolnym.

Jeszcze w styczniu rozpoczynają się prace nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnych cen mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do przedszkoli i szkół w roku szkolnym 2016/2017.

W związku z tym, Polska Izba Mleka wystosowała pismo do ministra Krzysztofa Jurgiela w sprawie zwiększenia budżetu na program "Szklanka Mleka". Izba prosi o zwiększenie budżetu przynajmniej o 20 procent.

producenci mleka, wsparcie unijne

Wsparcie producentów trzody i mleka już po konsultacjach

Projekt rozporządzenia dot. pomocy dla producentów trzody i mleka jest już po uzgodnieniach społecznych i w przyszłym tygodniu ma być rozpatrzony na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów - poinformował w piątek PAP wiceminister...
– Przyczyniłoby się to do tego, żeby wszystkie dzieci w wieku szkolnym były objęte tym programem – podkreśla dyrektor PIM Agnieszka Maliszewska.

"W ostatnich latach krajowy budżet programu został poważnie zredukowany, co skutkowało zmniejszeniem ilości miesięcy i dni tygodnia, podczas których dzieci otrzymywały darmowe mleko w szkole. Z uwagi na zbyt małe środki finansowe przeznaczane na bezpłatne mleko w szkołach, wiele placówek nie miało możliwości na przystąpienie do programu" – informuje Polska Izba Mleka.

W ocenie Izby, mleko jest niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego organizmu.

"Należy również podkreślić, że zwiększona konsumpcja mleka na krajowym rynku pomoże w ustabilizowaniu niezwykle trudnej sytuacji na rynku mleka i dodatkowo przyczyni się do zwiększenia ceny płaconej producentom mleka – rolnikom" – pisze Izba.

Polska Izba Mleka wnioskuje także o przywrócenie finansowania dostarczanego do szkół mleka przez cały rok szkolny, czyli 10 miesięcy i 5 dni w tygodniu.

***

Poniżej publikujemy treść pisma skierowanego do ministra Krzysztofa Jurgiela

Pliki do pobrania:
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

 

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt