Poszkodowani w nawałnicach zwolnieni z podatku od darowizn na 2 lata

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2017,9:25 Aktualizacja: 24-08-2017,9:46
A A A

Wicepremier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie o zaniechaniu podatku od darowizn dla poszkodowanych w nawałnicach - poinformował Łukasz Świderski, rzecznik Ministerstwa Finansów. Zwolnienie obowiązuje przez 2 lata, licząc od 12 sierpnia.

"Z uwagi na nawałnice, które przeszły nad Polską w sierpniu, kierując się uzasadnionym interesem publicznym, jak również ważnym interesem podatników minister właściwy do spraw finansów publicznych, na podstawie ww. delegacji, postanowił zaniechać w całości poboru podatku od spadków i darowizn od podatników poszkodowanych na obszarach najbardziej dotkniętych skutkami żywiołu" - napisano w uzasadnieniu do rozporządzenia.

klęski żywiołowe, nawałnice, rolnicy poszkodowani przez klęski żywiołowe, spłata zobowiązań

Rolnicy mogą liczyć na pomoc. ARiMR i KRUS czekają na wnioski

Rolnicy, którzy otrzymali wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a zostali poszkodowani przez klęski żywiołowe i nie mogą zrealizować choćby jednego z zobowiązań zawartych w umowie, mogą liczyć na pomoc ARiMR, o ile złożą...

Szczegółowy wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych znajduje się w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 17 sierpnia.

"Poszkodowani w wyniku działania żywiołu na terenie gmin wyszczególnionych w ww. rozporządzeniu, jak również podatnicy będący małżonkami, zstępnymi i wstępnymi osób, które zginęły w wyniku tego żywiołu, nie będą zobligowani do zapłaty podatku z tytułu nabycia przez nich rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy o wartości przekraczającej kwoty określone w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn" - napisano.

"Rozporządzenie ma zastosowanie do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez okres 24 miesięcy począwszy od dnia 12 sierpnia 2017 r." - dodano. Wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W wyniku nawałnic, które niespełna dwa tygodnie temu przeszły nad Polską zginęło 6 osób, a 54 zostały ranne. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z ponad 4 tys. budynków, z czego ponad 3 tys. to budynki mieszkalne.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement