Podniesienie VAT na napoje owocowe uderzy w sadowników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-01-2019,11:00 Aktualizacja: 25-01-2019,10:27
A A A

Planowane podwyżka VAT do 23 proc. na napoje owocowo-warzywne osłabią kondycję sadowników, rolników oraz producentów soków. Podwyżki VAT odczują też konsumenci - uważają eksperci z Instytutu Staszica.

Zdaniem analityków z Instytutu Staszica, problemów, z jakimi boryka się polskie przetwórstwo owocowo-warzywne, a które nasilą się po podwyżce stawek VAT, jest wiele.

Najważniejsze z nich to: obok nadprodukcji owoców, m.in. deficyt pracowników, a także coraz silniejsza konkurencja zagraniczna.

vat na leki weterynaryjne, leki weterynaryjne, andrzej duda, miisterstwo finansów, paweł jurek

Rząd rezygnuje z podwyższenia stawki VAT na leki weterynaryjne

Rząd wycofał się z pomysłu podwyższenia stawki VAT na leki dla zwierząt. - Wykreślimy tę propozycję z nowej matrycy stawek - poinformował Paweł Jurek, rzecznik resortu finansów. W projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i...

Przyczyn coraz słabszej kondycji branży sadowniczej można upatrywać w eksporcie polskich owoców oraz rosnącej konkurencji na zagranicznych rynkach produkcji owoców i warzyw. Bardzo intensywnie rozwija się produkcja m.in. jabłek na Ukrainie oraz w Mołdawii, Serbii, a także na terenie Chin, Iranu i Turcji - zaznaczają eksperci.

"W kolejnych latach nasza pozycja lidera w produkcji, a także w przetwórstwie owocowo-warzywnym jest mocno zagrożona. Przede wszystkim Ukraina może niebawem zalać całą Europę tanimi owocami. Jeśli te prognozy się sprawdzą - polskie sadownictwo i przetwórstwo, mocno uzależnione od eksportu, zacznie upadać" - czytamy w raporcie Instytutu.

Branża sadownicza obawia się podwyżek cen napojów i nektarów do ok. 1,3 zł na litrze. Samo obciążenie fiskalne dla konsumentów może sięgać ok. 466 mln zł (przy założeniu stawki 23 proc. dla nektarów). Konsumenci będą więc poszukiwać tańszych produktów, a udział spożycia soków z owoców i warzyw może zmniejszyć się o 30-50 proc. na rzecz napojów o niższej wartości odżywczej - prognozują analitycy.

karuzela podatkowa, podlasie, kas, olej roślinny, Krajowa Administracja Skarbowa

Karuzelę VAT kręcili na oleju roślinnym

Łańcuch podmiotów tworzących tzw. karuzelę podatkową do wyłudzania podatku VAT wykryli pracownicy Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku (Krajowa Administracja Skarbowa). Według mundurowych w procederze brała udział jedna z...

"To poważnie zaszkodzi tak dobrze rozwijającej się w ostatnich latach produkcji soków, nektarów i napojów. Polacy bowiem mogą się pochwalić bardzo wysokim poziomem spożycia napojów z owoców i warzyw w porównaniu z całą UE. Przeciętny Polak wypija 14,7 litra rocznie napojów niegazowanych z owoców i warzyw. W innych krajach konsumpcja jest na znacznie niższym poziomie - dla przykładu w graniczących z Polską, blisko o 1/3 mniejsza - Czechy 5,2 l, Słowacja 5,7 l, Niemcy 5,1 litra" - napisano w raporcie.

Ponadto eksperci wskazują, że badania konsumenckie w innych krajach wykazały, że gdy wzrosła cena napojów i nektarów, konsumenci nie wybierali w zamian soków, a zastępowali je napojami gazowanymi.

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem zmiany opodatkowania napojów owocowe lub warzywnych z 5 do e 23 proc. Natomiast 100 proc. soki mają być obłożone, tak jak dotychczas 5 proc. stawką VAT, a nektary 8 proc. (teraz 5 proc.).

Instytut Staszica postuluje zachowanie obecnych 5 proc. dla wszystkich kategorii - soków, nektarów i napojów z min. 20 proc. zawartością wsadu z owoców. Zdaniem ekspertów "bez wsparcia rządu, polscy rolnicy i sadownicy, mogą się nie utrzymać na konkurencyjnym rynku europejskim".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 15.03.2023-15.05.2023 - nabór wniosków "Płatności bezpośrednie i powierzchniowe"

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Do 18.04.2023 - można ubiegać się o wsparcie w ramach trzech interwencji finansowanych ze środków unijnych

Do 31.05.2023 - są przyjmowane dokumenty od zainteresowanych pomocą z budżetu krajowego do przezimowanych rodzin pszczelich

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie