Pieniądze za zalesianie. Unijny komisarz promuje ciekawą inicjatywę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Strzępka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2019,10:20 Aktualizacja: 26-04-2019,10:26
A A A

Rolnicy, którzy zdecydują się na zalesienie przynajmniej jednego hektara ziemi w sposób przyjazny dywersyfikacji, będą mogli liczyć na dodatkowe środki - ogłosił w czwartek w Brukseli unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan.

- Rolnicy mają czasami okrawki ziemi pomiędzy swoimi polami. Mogą wykorzystać te ziemię dla dobra publicznego - mówił Hogan, przedstawiając inicjatywę.

phil hogan, komisarz ds.rolnictwa, bruksela, dopłaty, pomoc dla rolnictwa

Komisarz ds. rolnictwa: na razie nie ma wniosku ws. dopłat do krów i świń

KE czeka na wniosek z Polski w sprawie zapowiedzianych dodatkowych 100 zł dopłat do tuczników i 500 zł do krów. Komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan oświadczył w czwartek, że dopiero jak on wpłynie, będzie mógł ocenić, czy taka...

Komisarz chce, żeby w przyszłej, zreformowanej Wspólnej Polityce Rolnej państwa członkowskie miały możliwość przekazania wsparcia dla gospodarstw w zamian za zalesianie. Warunkiem ma być przeprowadzenie go w sposób przyjazny dla bioróżnorodności, łączący cele klimatyczne i środowiskowe.

Hogan tłumaczył w czasie odbywającej się konferencji "Nasze lasy, Nasza przyszłość", że inicjatywa miałaby być realizowana przez drugi filar Wspólnej Polityki Rolnej w ramach rozwoju obszarów wiejskich. Miałaby ona pomagać krajom członkowskim wypełniać ich cele klimatycznej i te dotyczące bioróżnorodności.

Aby ograniczyć obciążenia administracyjne dla beneficjentów i władz krajowych, Hogan proponuje, by na najbliższe siedem lat wieloletniego budżetu możliwe było zaoferowanie każdemu uczestniczącemu w programie rolnikowi płatność ryczałtową rocznie i na każdy hektar.

zalesianie_natura2000_rpo

Żeby zalesiać, potrzebne są plany ochronne. Co z nimi?

Tworzenie planów ochrony i planów zadań ochronnych na obszarach Natura 2000 w kontekście zalesienia gruntów jest przedmiotem kolejnego wystąpienia rzecznika praw obywatelskich do ministra środowiska. Już w 2012 r. w...

Zalesiona działka miałaby by być albo tzw. okrawkiem (marginalną działką) lub działką pomiędzy dużymi polami, gdzie potrzebna byłaby różnorodność biologiczna i różnorodne elementy krajobrazu.

Hogan przekonywał, że inicjatywa "1 hektara" mogłaby się przyczyniać do przeciwdziałania erozji ziemi, retencji wody, czy zapewniania schronienia różnym gatunkom zwierząt.

Ostatecznie o ewentualnym wdrożeniu tego pomysłu będą decydować państwa członkowskie, które muszą zgodzić się na zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, a także na odpowiednie finansowanie w ramach wieloletniego budżetu na lata 2021-2027.

W piątek komisarz ma przedstawić propozycje dotyczące rozszerzenia programu mleka i warzyw dla szkół, włączające w jego ramy również sadzonki drzew. Pomysł ma przyczyniać się do zazieleniania terenów wokół placówek edukacyjnych.  - Drzewa będą rosły wraz z dziećmi - mówił Hogan.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021