Pieniądze trafią do każdego sołectwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-02-2020,9:35 Aktualizacja: 18-02-2020,10:06
A A A

- Ponad 1,7 mln złotych otrzymają opolskie sołectwa w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej - poinformował Andrzej Buła,  marszałek województwa.

Marszałkowska Inicjatywa Sołecka jest organizowana w województwie po raz pierwszy. Zgodnie z założeniami programu w ciągu 3 lat po jednorazową dotację w wysokości 5 tys. złotych, będzie mogło wystąpić każde z 1021 sołectw Opolszczyzny.

sołtys, rada sołecka, sołectwo Podła Góra, gmina skąpe, Wojewódzki Sąd Administracyjny

WSA wydał wyrok. Sołtys nie może być przewodniczącym rady sołeckiej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim orzekł, że sołtys nie może być jednocześnie przewodniczącym rady sołeckiej. Tym samym uchylone zostały zapisy uchwały rady gminy Skąpe (woj. lubuskie), która w statucie sołectwa...

Pierwszy z trzech naborów zakończono w ostatnim dniu stycznia. Teraz poinformowano o przyznaniu 1,7 mln złotych pierwszym 346 sołectwom. W sumie, na 3-letni program, urząd marszałkowski przeznaczył 5,4 mln złotych.

Do 31 stycznia wpłynęło 346 zgłoszeń z 68 gmin regionu. Według danych Urzędu Marszałkowski Województwa Opolskiego w Opolu, znaczną część wniosków stanowią wydatki związane z zagospodarowaniem terenów wokół wiejskich świetlic, inwestycje w miejsca publiczne i place zabaw.

Co dziesiąty projekt wiąże się z zakupem sprzętu: kosiarek, namiotów, stołów i ław, które będą służyły lokalnej społeczności na terenach wiejskich.

Buła podkreślił, że do każdych 5 tysięcy złotych z Marszałkowskiej Inicjatywy Społecznej urzędy gmin dołożą co najmniej tysiąc złotych wkładu własnego. Według marszałka dzięki temu, tylko w pierwszym roku działania programu, zrealizowane zostaną projekty o łącznej wartości przekraczającej trzy miliony złotych.

Po weryfikacji wniosków, zarząd województwa opolskiego przyjął listę rekomendowanych zadań. Na najbliższej sesji sejmiku województwa radni podejmą uchwałę przekazującą dotacje beneficjentom.

Realizacja tegorocznych zadań finansowanych z MIS powinna zakończyć się do października 2020 roku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt