Pieniądze czekają na rolników. Wkrótce kolejne nabory

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (ala) | redakcja@agropolska.pl
14-09-2019,12:15 Aktualizacja: 14-09-2019,13:14
A A A
We wrześniu i w październiku zostaną uruchomione dwa nowe programy z PROW. Pierwszy dotyczy tzw. małej retencji, tj. dofinansowania na inwestycje w nawadnianie. Natomiast drugi przeznaczony jest dla rolników, którzy chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD).
 
Chodzi o programy realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - poinformowało w piątek biuro prasowe ARiMR.
 
Jak wskazuje agencja, we wrześniu i w październiku zostaną uruchomione dwa nowe programy z PROW. Będzie to program dotyczący małej retencji, który przewiduje dofinansowanie do 100 tys. zł. Pieniądze będzie można przeznaczyć na obiekty i urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą. A w październiku ma ruszyć nabór wniosków dla rolników, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego. Tu także można otrzymać do 100 tys. zł. 
 
walka z asf w polsce, wybijanie świń, straty w gospodarstwach, klęski żywiołowe, arimr

Szybciej złożysz wniosek, szybciej dostaniesz pieniądze

Do końca bieżącego roku rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi lub wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, mogą ubiegać się o pomoc. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że refundacji...
30 września agencja uruchomi nabór wniosków w ramach „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” oraz „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”. Dokumenty będzie można składać do 29 października.
 
Natomiast od 2 października do 12 listopada będzie można ubiegać się w ARiMR o przyznanie „Wsparcia na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska”.
 
Aktualnie w ARiMR otwarte są dwa programy pomocowe. Do 28 września rolnicy z terenów objętych afrykańskim pomorem świń mogą wnioskować o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Z kolei do 31 grudnia przyjmowane są wnioski o przyznanie pomocy od tych rolników, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź z powodu wystąpienia ASF.
 
Dodatkowo ARiMR włączył do harmonogramu tegorocznych naborów program dotacji na inwestycje chroniące wody gruntowe przed azotanami. Nabór wniosków na to działanie zaplanowano na grudzień. Pomoc dla gospodarstwa może sięgnąć do 100 tys. zł.
 
O dokładnych terminach naborów wniosków zaplanowanych w aktualnym harmonogramie realizacji PROW 2014-2020 ARiMR będzie informował na swojej stronie internetowej www.arimr.gov.pl, a także w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach agencji, a także za pośrednictwem bezpłatnej infolinii - tel. 800-38-00-84.
 
 
Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu