Państwo dopłaci do oprocentowania preferencyjnych kredytów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
17-07-2018,11:30 Aktualizacja: 17-07-2018,13:45
A A A

Państwo dopłaci do oprocentowania preferencyjnych kredytów dla rolników poszkodowanych przez suszę. Dzięki temu koszty związane ze spłatą zobowiązań będą znacznie niższe.

Marzena Polak, p.o. dyrektora Departamentu Wsparcia Krajowego w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśnia w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia, że  ARiMR płaci za kredytobiorcę część oprocentowania kredytu udzielonego przez bank. Jego koszta są mniejsze niż w przypadku kredytu komercyjnego.

straty spowodowane przez klęski, susza rolnicza, jan krzysztof ardanowski, komisja europejska, phil hogan

Nie wszyscy popierają nasz wniosek w sprawie rolników dotkniętych suszą

16 krajów członkowskich poparło Polskę, która w poniedziałek zwróciła się do KE o wsparcie w związku z suszą. Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa nie ma jednak złudzeń, że uda się uruchomić rezerwę kryzysową....

Kwota kredytu klęskowego obrotowego nie może przekroczyć wysokości szkód oszacowanych przez komisję i nie może być wyższa niż 5 milionów złotych w przypadku gospodarstwa rolnego i 8 milionów złotych w przypadku działów specjalnych produkcji rolnej.

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych uważa, że jest to znacząca pomoc dla rolników, zwłaszcza tych, którzy w wyniku suszy znaleźli się w trudnej sytuacji. Poza tym, kredyt może nie tylko pomóc w usunięci szkód, ale też rozwinąć produkcję na przyszłe lata.

Do wniosku o wsparcie należy dołączyć protokół z oszacowania strat przez państwową komisję.

Bank udzieli pożyczki w ciągu 12 miesięcy od momentu sporządzenia dokumentu.

Szef rolniczego samorządu ma nadzieje, że niskiemu oprocentowaniu nie będą towarzyszyły inne, dodatkowe koszty, które musieliby ponosić rolnicy.
 

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej