Państwo będzie płaciło za składki w organizacjach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2015,12:35 Aktualizacja: 24-04-2015,12:39
A A A
Za składki polskich organizacji rolniczych w unijnych strukturach w latach 2015-2020 ma płacić, tak jak dotychczas, budżet - przewiduje ustawa uchwalona w piątek przez Sejm.
 
Podczas drugiego czytania posłowie PiS, SLD i PSL zgłosili poprawki polegające m.in. na rozszerzeniu listy beneficjentów składek, głównie o organizacje spółdzielcze. Ponadto PSL zaproponował, by zapisać w ustawie, że składka w organizacjach unijnych będzie dofinansowana w wysokości co najmniej 95 proc.
 
Komisja rolnictwa poparła najdalej idące poprawki PSL. W związku z tym poprawki PiS i SLD stały się bezprzedmiotowe. Sejm opowiedział się za tymi poprawkami.
 
Chodzi o składki, które płacą organizacje rolnicze za udział w pracach liczącej się na forum unijnym strukturze związkowej Copa-Cogeca, jak również do innych organizacji  (Ceja - Europejska Rada Młodych Rolników). 
 
Copa oraz Cogeca - to organizacje reprezentujące interesy unijnych rolników i spółdzielców wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii. Copa zrzesza 60 narodowych związków rolniczych, a Cogeca 32 organizacje spółdzielcze.
 
Z polskich organizacji do Copa-Cogeca należą: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Izby Rolnicze, a także Związek Zawodowy Rolników - Ojczyzna.
 
Na uchwaleniu ustawy zależało przede wszystkim związkom i organizacjom rolniczym, gdyż nieopłacenie składki do UE oznacza wykluczenie Polski z prac na forum ponadnarodowych organizacji rolniczych. 
 
Ustalenia w ramach Copa-Cogeca mają często decydujący wpływ na decyzje KE w sprawach rolnych. Składka narodowa polskich organizacji rolniczych wynosi ok. 370 tys. euro rocznie, a obsługa w języku polskim to koszt ok. 100 tys. euro w skali roku.
 
Ustawa zakłada, że finansowanie ma się odbywać z budżetu krajowego za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Ustawa będzie obowiązywała w latach 2015-2020.

Na dofinansowanie ma być przeznaczone 4 mln zł rocznie, a pieniądze będą pochodziły z rezerwy ministra rolnictwa. Pieniądze dostaną Izby Rolnicze, które które będą rozliczały inne organizacje rolnicze.
 
Teraz ustawą zajmie się Senat.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement