Nowy obowiązek rolników. Resort finansów przypomina o JPK_VAT

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2018,8:35 Aktualizacja: 16-02-2018,16:36
A A A

Półtora tygodnia zostało na złożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT (JPK_VAT) za styczeń 2018 r. Nowy obowiązek dotyczy też rolników, choć tylko niektórych.

Zgodnie z przepisami, do dużych, średnich oraz małych firm, które już od jakiegoś czasu realizują obowiązek przesyłania do administracji skarbowej raportów o swoich rozliczeniach VAT, wraz z początkiem roku dołączyli tzw. mikroprzedsiębiorcy.

- Przesyłanie JPK_VAT to z całą pewnością ważna zmiana zarówno dla najmniejszych firm, jak i dla Krajowej Administracji Skarbowej. W ten sposób domykamy ważny element związany z uszczelnianiem systemu podatkowego - stwierdził Marian Banaś, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

JPK_VAT, Izba Administracji Skarbowej, kas, mikroprzedsiębiorstwa, podlasie

Rolnicy też muszą przesyłać JPK_VAT. KAS informuje i ostrzega

Izba Administracji Skarbowej (KAS) w Białymstoku informuje, że wśród blisko 40 tys. mikroprzedsiębiorców z województwa podlaskiego, którzy od 1 stycznia 2018 r. dołączą do grona podatników VAT, zobowiązanych do...
- W ten sposób domykamy ważny element związany z uszczelnianiem systemu podatkowego. Ta zmiana pozwoli na lepszy kontakt podatników z urzędem skarbowym. Dzięki niej będziemy mogli za pośrednictwem maila lub SMS informować szerszą grupę przedsiębiorców o ewentualnych rozbieżnościach, błędnych informacjach zawartych w rozliczeniach. Przesyłanie JPK_VAT będzie także oznaczało zdecydowane zmniejszenie liczby fizycznych kontroli oraz czasu ich trwania - dodał Banaś.

Na złożenie pierwszego JPK_VAT za styczeń 2018 r. mikroprzedsiębiorcom pozostało stosunkowo niewiele czasu, bo trzeba to uczynić do 26 lutego br. (robi się to do 25. dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni, chyba że wypada on w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy). Ministerstwo Finansów w komunikacie z 14 lutego przypomina, że ten obowiązek dotyczy również taksówkarzy oraz rolników.

branża winiarska, mateusz morawiecki, związek pracodawców polska rada winiarstwa, cydr, podatek akcyzowy

Cydr bez podatku akcyzowego. Tak obiecał premier

Branża winiarska w nowym roku pokłada wielkie nadzieje w powołanym niedawno Zespole ds. Rozwoju Sektora Winiarskiego w Polsce oraz obietnicy złożonej przez premiera. Jeśli dotrzyma on słowa, z cydru zostanie zdjęty podatek akcyzowy. Zespół...
"JPK_VAT wysyłają też rolnicy, zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT" - podkreśla resort.

Takowych – zwłaszcza w niektórych regionach - nie brakuje. Już pod koniec zeszłego roku Izba Administracji Skarbowej (KAS) w Białymstoku informowała, że wśród blisko 40 tys. mikroprzedsiębiorców z województwa podlaskiego, którzy od 1 stycznia br. dołączają do grona podatników zobowiązanych do przesyłania plików JPK_VAT, będzie wielu rolników.

Służby skarbowe oferują pomoc debiutującym w obszarze JPK_VAT. Do 23 lutego wyznaczeni pracownicy urzędów skarbowych będą wyjaśniać, jak tworzyć plik kontrolny i korzystać z aplikacji e-mikrofirma. Dodatkowo w soboty 17 i 24 lutego w godzinach 9-13 urzędy skarbowe uruchomią dyżury dla mikroprzedsiębiorców. Czynna będzie też infolinia KIS (Krajowej Informacji Skarbowej).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj