Nie będzie drugiej edycji pomocy "kowidowej" dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-04-2021,8:05 Aktualizacja: 13-04-2021,8:09
A A A

Nie przewiduje się kontynuowania tej pomocy - napisał Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa w kontekście specjalnego wsparcia związanego z problemami wywoływanymi pandemią koronawirusa.

Samorząd rolniczy zwrócił się do resortu o uruchomienie drugiej odsłony "Wyjątkowego tymczasowego wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

pandemia koronawirusa, rolnik na kwarantannie, Agrouna, Jan Bondar

Kłopoty rolników na kwarantannie. Nikt nie przyjedzie do gospodarstwa?

O tym, jakie problemy mogą mieć rolnicy w związku z koronawirusem i obowiązkową kwarantanną, świadczy historia przytoczona przez AGROunię. Do gospodarstwa nie chcieli przybyć ani lekarz weterynarii, ani firma utylizacyjna. Rolniczka z woj....

Pomoc otrzymywały z tego źródła podmioty z rynków: wołowiny, mleka, trzody chlewnej (prosiąt), baraniny/jagnięciny, kóz, drobiu rzeźnego (kurczęta, gęsi, indyki), drobiu hodowlanego w związku z prowadzeniem produkcji jaj wylęgowych, kur rzeźnych oraz roślin ozdobnych pod osłonami ogrzewanymi.

"Należy przy tym podkreślić, że celem przedmiotowego wsparcia była rekompensata przynajmniej części strat jakie rolnicy ponieśli w wyniku wystąpienia pandemii COVID-19 i rozwiązanie problemów z płynnością finansową zagrażającą ciągłości działalności rolniczej gospodarstw prowadzących produkcję w tych sektorach. Dodatkowo pomoc miała stanowić zachętę do kontynuowania prowadzonej produkcji w celu zminimalizowania ryzyka spadku poziomu produkcji w poszczególnych sektorach po zniesieniu ograniczeń wprowadzonych w wyniku epidemii COVID-19" - podkreśla w odpowiedzi Bartosik.

Problem w tym, że pandemia się nie skończyła, a obostrzenia z nią związane i tym samym kłopoty rolników pozostały. Wznowienia pomocy jednak nie będzie bowiem - według resortu - miała charakter jednorazowy.

"Odbył się jeden nabór wniosków o przyznanie pomocy w terminie od 9 września do 7 października 2020 r., w ramach którego wpłynęło 195 tys.. 614 wniosków. Wydano 180 tys. 315 pozytywnych decyzji w sprawie o przyznanie pomocy i do końca grudnia 2020 r. zrealizowano płatności w wysokości 1,196 mld zł. Nie przewiduje się kontynuowania tej pomocy" - napisał wiceminister Bartosik.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement