Najważniejsze założenia programu 500 plus nie zmienią się

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-03-2017,12:10 Aktualizacja: 03-03-2017,12:24
A A A

Główne założenia programu 500 plus - czyli 500 zł na dziecko, na pierwsze z kryterium dochodowym, na drugie bez tego kryterium - pozostaną bez zmian - zapowiedział Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Podsumowując ten program po 10 miesiącach działania, zawsze pytamy o trzy podstawowe cele: pronatalistyczny, inwestycje w rodzinę i redukcję ubóstwa wśród dzieci - mówił polityk, wskazując, że w każdym z tych obszarów udało się zanotować pozytywne zmiany.

Program 500 plus, pieniądze, oszczędności, Finansowy Barometr ING, finanse

Polacy mają coraz więcej na kontach. Efekt 500 plus

Ponad dwie trzecie z nas deklaruje posiadanie oszczędności - wynika z badania "Finansowy Barometr ING".  To znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi latami - jeszcze rok temu oszczędzała mniej niż połowa Polaków....

Wiceminister podkreślił, że najbardziej spektakularne zmiany widać w kwestii redukcji ubóstwa wśród dzieci. - Według niezależnego raportu to ubóstwo dzięki programowi 500 plus mogło spaść nawet od 77 proc do 94 proc. - mówił Marczuk.

Zdaniem wiceszefa resortu pracy również w obszarze inwestycji w rodzinę program 500 plus przynosi pozytywne efekty. - Mówiono, że te pieniądze mogą być marnotrawione, te obawy się nie sprawdziły. Przypomnę, że jeżeli samorząd ma informacje, że pieniądze z 500 plus są marnotrawione, może zdecydować o wypłacie tego świadczenia w formie rzeczowej. Takich przypadków w skali całego kraju jest zaledwie około tysiąca - mówił.

Marczuk podkreślił, że pozytywna ocena realizacji programu 500 plus utwierdza w przekonaniu, że jego podstawowe założenia powinny pozostać bez zmian. - Kotwica programu 500 plus, czyli 500 zł na dziecko - na pierwsze z kryterium dochodowym, na drugie bez tego kryterium - powinna pozostać bez zmian - ocenił.

Elżbieta Rafalska, minister pracy oraz wiceministrowie z jej resortu spotykają się z samorządowcami z całego kraju, przed przedstawieniem Radzie Ministrów dokumentu będącego przeglądem systemu wsparcia rodzin. Dokument ten ma zostać opracowany przed upływem roku od wprowadzenia programu "Rodzina 500 plus", czyli do końca marca.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt