Najpierw 500 plus, a teraz to. Morawiecki ma nowy plan

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Mackiewicz PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-11-2017,7:20 Aktualizacja: 09-11-2017,7:36
A A A

Pracownicze Plany Kapitałowe będą największym programem rządowym - po 500 plus - który wzmocni bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin oraz podniesie ich standard życia - mówi wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Resort przypomniał w środowym komunikacie, że projekt utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), które są elementem Programu Budowy Kapitału zapowiedzianego w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju trafił do prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jest to efekt wspólnych prac Ministerstw Finansów, Rozwoju oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

henryk kowalczyk, 500 plus dla emerytów, świadczenia, emerytury

500 plus dla emerytów może ruszyć w przyszłym roku

W przyszłym roku może zapaść decyzja w sprawie dodatku dla emerytów 500 plus i program mógłby wtedy ruszyć, jeśli rząd uzna, że są na to środki - powiedział w środę Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady...
Jak czytamy w komunikacie, Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny, dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania. Podstawowym celem PPK będzie zwiększenie stopy oszczędności Polaków oraz zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia finansowego po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego lub nabyciu uprawnień emerytalnych.

Dodatkową korzyścią dla gospodarki będzie wzrost bazy finansowania polskich przedsiębiorstw, co pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy Polski.

MF poinformowało, że system PPK jest atrakcyjny finansowo - przy wpłacie 2 proc. wynagrodzenia kolejne 1,5 proc. dopłaca pracodawca z możliwością zwiększenia wpłat do 4 proc. od pracownika i pracodawcy. Jak dodano, buduje prywatny i dziedziczony kapitał na przyszłość.

Według MF system jest tani - maksymalnie 0,6 proc. limitu kosztów całkowitych dla instytucji finansowych prowadzących PPK. Jest także bezpieczny przez m.in. udział Polskiego Funduszu Rozwoju oraz kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

dzieci, Program rodzina 500 plus, rząd PiS, Elżbieta Rafalska, praca, zatrudnienie kobiet

500 plus nie doprowadził do odejścia kobiet z rynku pracy?

Rządowy program Rodzina 500 plus nie doprowadził do odejścia kobiet z rynku pracy - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Wskazała, że spadek bezrobocia w 2017 r. nie będzie tak dynamiczny, jak w...
Korzystny jest też dla gospodarki przez wzmocnienie bazy finansowania polskich przedsiębiorstw oraz wzrost perspektyw długoterminowego wzrostu gospodarczego.

Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, "Pracownicze Plany Kapitałowe będą największym po 500+, rządowym programem, który realnie wzmocni bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin oraz podniesie ich standard życia".

- Długoterminowe oszczędności były dotychczas "piętą achillesową" polskiej polityki społeczno-gospodarczej. Uruchomienie PPK to w konsekwencji również dostęp do tańszego kapitału dla polskich firm, zwiększony udział inwestycji rozwojowych finansowanych z krajowych źródeł i szybsze przestawienie polskiej gospodarki na bardziej konkurencyjne oraz innowacyjne tory rozwoju - powiedział wicepremier Morawiecki.

- Jeśli dziś wielu Polaków zastanawia się dlaczego obywateli państw zachodnich stać na wysoki standard życia po zakończeniu aktywności zawodowej, to odpowiedzią jest nie tylko to, że obywatele krajów zachodnich mieli wyższe zarobki. Obywatele krajów zachodnich uczestniczą też od wielu, wielu lat w pracowniczych programach długoletniego oszczędzania, w których na godne życie pracownika po przejściu na emeryturę, solidarnie partycypują: sam pracownik, jego pracodawcy oraz państwo - powiedział, cytowany w komunikacie, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

elżbieta rafalska, program 500 plus, świadczenia, ministerstwo pracy

Miliony dzieci z terenów wiejskich korzystają z programu 500 plus

Prawie 2,5 mln dzieci z terenów wiejskich korzysta z programu 500 plus - poinformowała Elżbieta Rafalska, szefowa MRPiPS, która w poniedziałek wzięła udział w spotkaniu z sołtysami z powiatu gorzowskiego. - Liczba dzieci uprawnionych...
Dodał, że "takiego systemowego, solidarnościowego i uczciwego rozwiązania, dzięki któremu niewielkim kosztem Polacy wypracują sobie miesięcznie od kilkuset do kilku tysięcy złotych dodatkowego świadczenia do emerytury ZUS-owskiej, nikt przez ostatnich 27 lat Polakom nie zaproponował".

Według MF pomysły na programy systematycznego oszczędzania cieszą się zainteresowaniem Polaków.

"W tegorocznym badaniu CBOS na zlecenie IGTE ocenie Polaków została poddana propozycja, w ramach której pracownik oszczędzałby regularnie dodatkowo na emeryturę w wyspecjalizowanej instytucji finansowej objętej nadzorem państwa, zaś pracodawca byłby zobowiązany dopłacać mu do tych oszczędności pewną kwotę. Większość Polaków (57,4 proc.) oceniło tę propozycję pozytywnie. Polacy uważają, że oszczędzanie z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości jest ważne. Według badania Fundacji Kronenberga z 2016 r. (Postawy Polaków wobec finansów) uważa tak 70 proc. Z kolei 57 proc. uważa, że państwo powinno zachęcać do oszczędzania" - napisano.

Resort poinformował, że program ma być skierowany do ponad 11 mln pracowników, w tym do około 9 mln osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw oraz ponad 2 mln osób pracujących w jednostkach sektora finansów publicznych (czyli tzw. budżetówce).

elżbieta rafalska, program 500 plus, świadczenia, ministerstwo pracy

Program 500 plus kosztował już 33 miliardy złotych

Elżbieta Rafalska, minister pracy poinformowała, że programem "500 plus" objętych jest prawie 4 mln dzieci, a od momentu jego uruchomienia w kwietniu 2016 roku wydano już ponad 33 mld zł. Szefowa resortu uczestniczyła w Narodowym...
Szacunkowa liczba osób, które przystąpią do programu to 8,5 mln osób (przy założeniu 75 proc. partycypacji).

Pracownicze Plany Kapitałowe będą dostępne dla wszystkich pracowników, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Oznacza to, że docelowo udział w PPK wezmą przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej jedną osobę, za którą odprowadzana jest składka na ZUS (chyba, że pracodawca posiada już utworzone PPE w ramach swojej firmy, opłacając składkę na rzecz zatrudnionego w wysokości minimum 3,5 proc.).

Projekt ustawy zakłada, że będzie on realizowany etapami. Kolejność tworzenia PPK uzależniona będzie od wielkości lub typu pracodawcy. Najwcześniej, bo z początkiem 2019 r. do PPK mają przystąpić najwięksi pracodawcy, zatrudniający powyżej 250 pracowników. Najpóźniej, bo w połowie 2020 r. małe firmy oraz jednostki sektora finansów publicznych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

18.01.2023 – 31.01.2023 – nadzwyczajne wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Do 31.01.2023 – wsparcie na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej