Najniższa emerytura rolnicza to 1338,44 zł minus składka zdrowotna

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-03-2022,8:00 Aktualizacja: 26-03-2022,19:25
A A A

Od 1 marca najniższa emerytura rolnicza wynosi 1338,44 zł miesięcznie minus składka na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc.) - poinformowała Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa odpowiadając w Sejmie na pytania posłów.

O waloryzacje rolniczych emerytur pytał Mieczysław Kasprzak (KP). Jak mówił, gospodarze pobierają w większości najniższe emerytury, a w wyniku waloryzacji ich świadczenia wzrosły zaledwie o kilkanaście złotych, podczas gdy w kraju znacznie wzrosły ceny energii i żywności.

emerytury i renty rolnicze, KRUS, świadczenia dla rolników, Teresa Hałas

Podwyżka o 7 procent nie dla wszystkich. Rolnicza "S" pisze do ministra

Zwracam się z wnioskiem o pilne podjęcie prac legislacyjnych nad zmianą przepisów w zakresie waloryzacji emerytur rolniczych, tak by jeszcze w tym roku rolnicy mogli otrzymać zwaloryzowaną emeryturę w oparciu o nowe sprawiedliwsze i bardziej...

Wiceszefowa resortu zaznaczyła, że zasady waloryzacji rolniczych emerytur oraz rent nie zmieniły się i jest wyliczana na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

- Waloryzacja emerytur i rent rolniczych polega na pomnożeniu zwaloryzowanej kwoty emerytury podstawowej przez indywidualne wskaźniki wymiaru świadczenia (odpowiednio dla części składkowej i dla części uzupełniającej), ustalone odrębnie dla każdego świadczeniobiorcy - wyjaśniła. Dodała, że waloryzacja emerytury podstawowej polega na jej pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji, który w 2022 r. został ustalony na 7 proc.

Od 1 marca emerytura podstawowa wzrosła o 7 proc. - z 1013 zł 63 gr do 1084 zł 58 gr. Stanowi ona dopiero podstawę do ustalenia wysokości emerytury rolniczej. Jeżeli po waloryzacji kwota świadczenia jest niższa od najniższej emerytury pracowniczej, KRUS automatycznie zrównuje ją do kwoty 1338,44 zł.

emerytury i renty rolnicze, KRUS, świadczenia dla rolników, dodatki rolnicze

Emerytury, renty i dodatki w górę. KRUS podaje kwoty

Od 1 marca emerytury i renty oraz dodatki wypłacane przez nas zostaną podwyższone - informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Dotyczy to około 1,02 mln emerytów i rencistów. To kwestia waloryzacji emerytur i rent...

Gembicka poinformowała, że do tej kwoty nie zostaną podwyższone: emerytury przyznane na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (tzw. wcześniejsze emerytury rolnicze), świadczenia których wypłata została zawieszona w związku z prowadzeniem działalności rolniczej lub osiąganiem przychodów z tytułu zatrudnienia, emerytury i renty z ubezpieczenia pobierane w zbiegu z emeryturą lub rentą z innego ubezpieczenia społecznego, jeżeli suma tych świadczeń przekracza kwotę najniższej emerytury pracowniczej.

Polityk przyznała, że najwięcej wątpliwości mają rolnicy pobierający emeryturę częściowo z KRUS i częściowo z ZUS. - Jesteśmy w roboczym kontakcie z ministerstwem rodziny, by kompleksowo uregulować kwestie zbiegów ubezpieczeń, nad tym pracujemy - powiedziała.

Od 1 marca wzrastają ponadto kwoty dodatków do emerytury i rent, takich jak: dodatek pielęgnacyjny, dla inwalidy wojennego, kombatancki, za tajne nauczanie, ryczałt energetyczny - wyliczała.

Gembicka przypomniała też, że by pomóc emerytom rząd wprowadził 13 i 14 emeryturę, która zostanie wypłacona także w tym roku. Od tego roku od emerytury do kwoty 2,5 tys. zł nie jest ponadto pobieramy podatek, co także "pozytywnie wpływa na jej wysokość". Już niedługo do Sejmu trafi projekt ustawy dotyczący zniesienie obowiązku zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej w przypadku przechodzenia na emeryturę.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

 

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt