Na święta planujemy wydać więcej niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-11-2017,14:50 Aktualizacja: 21-11-2017,15:09
A A A

W tym roku Polacy zamierzają wydać średnio 882 zł na prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi z okazji Bożego Narodzenia. To o 2 proc. więcej niż w 2016 r. - wynika z badań firmy doradczej Deloitte.

"Polacy deklarują, że na tegoroczne wydatki związane z Bożym Narodzeniem przeznaczą o 2 proc. więcej niż rok temu. W 2017 roku suma, którą planują wydać na bożonarodzeniowe prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi wyniesie średnio 882 zł (209 euro)" - wynika z badania "Zakupy świąteczne 2017".

jaja, sprzedaż jaj, Mariusz Szymyślik, KIPDiP, ceny jaj, handel jajami

W Polsce zaczyna brakować jaj. Na święta ich nie kupimy?

W dużych sieciach handlowych zaczyna brakować jaj. Krajowi producenci otrzymują bowiem wyższe stawki za ten towar od zagranicznych podmiotów i wstrzymują dostawy do naszych sklepów. - Polscy producenci za jedno jajo klasy M, czyli...

W 2016 r. deklarowaliśmy wydatki w wysokości 1 tys. 121 zł, ale ostatecznie wydaliśmy mniej. Średnia dla wszystkich ankietowanych krajów wyniosła 368 euro.

W tym roku Polacy deklarują, że na prezenty przeznaczą więcej niż na jedzenie. Pierwsza kategoria pochłonie ok. 51 proc. bożonarodzeniowego budżetu (451 zł), a druga około 39 proc. (342 zł). Na spotkania towarzyskie planują natomiast wydać 89 zł.

"Spośród wszystkich ankietowanych krajów Polacy przewidują, że wydadzą najmniej. Oprócz nas równie oszczędni będą Holendrzy, którzy chcą wydać średnio niespełna 240 euro. Na drugim biegunie znajdują się Hiszpanie i Brytyjczycy, którzy zadeklarowali, że wydadzą odpowiednio 526 i 550 euro. W tym porównaniu trzeba brać jednak pod uwagę poziom PKB danego kraju, średnie dochody, siłę nabywczą, ale też tradycję świąteczną" - powiedziała, cytowana we wtorkowym komunikacie, Magdalena Jończak z Deloitte.

Jak podano, jeśli chodzi o prezenty, w tym roku, podobnie jak rok wcześniej, spodziewamy się otrzymać przede wszystkim kosmetyki, perfumy. Na podium znalazły się również książki i słodycze.

Badanie online przeprowadzono w dniach 2-15 października wśród ponad 7,3 tys. respondentów w wieku 18-65 lat. Tegoroczna edycja analizuje dane z dziesięciu krajów europejskich (Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Niemcy, Belgia, Polska, Rosja, Wielka Brytania i Holandia).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj