Na konta rolników wpłynie przez tydzień miliard złotych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-10-2015,12:45 Aktualizacja: 16-10-2015,13:17
A A A

Marek Sawicki poinformował, że w najbliższym tygodniu na konta rolników w związku z trudną sytuacją finansową, niskimi cenami i klęską suszy, trafi ponad 1 mld zł. To pierwsza część pomocy suszowej.

- W najbliższym tygodniu, w związku z trudną sytuacją finansową rolników, niskimi cenami i oferowaną przez rząd pomocą suszową, na kontach polskich rolników znajdzie się ponad 1 mld zł. Płatności z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania (ONW) i produkcji rolno-środowiskowej, będziemy sukcesywnie wypłacali do końca listopada. Od 1 grudnia, będą realizowane już pełne dopłaty bezpośrednie - mówił minister rolnictwa na piątkowej konferencji prasowej.  

płatności bezpośrednie, dopłaty bezpośrednie, wypłata zaliczek

Płatności bezpośrednie 2015. Ruszyła wypłata zaliczek

16 października ruszyła wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. Pieniądze na konta rolników będą przelewane do 30 listopada. Fundusze otrzymają gospodarze, którzy nie zostali objęci kontrolami na miejscu i do...

Jak podkreślił, pierwsze transze pomocy zostaną wypłacone już w piątek. Dla rolników poszkodowanych przez suszę, pierwsza rata pomocy wyniesie 200 mln zł z 450 mln zł zapowiedzianych przez resort pod koniec sierpnia. - W przyszłym tygodniu cała pula środków przeznaczonych na ten cel zostanie wypłacona rolnikom - zapowiedział Sawicki.

W piątek ma ruszyć pomoc dla producentów czarnej porzeczki, której łączna wartość wyniesie 21,6 mln zł. - Dziś na konta rolników uprawiających czarną porzeczkę wpłynie 15 mln zł, związanych z pomocą de minimis, w związku z niskimi cenami tych owoców - poinformował minister.  

Kolejną grupą rolników, którzy w piątek mają otrzymać publiczną pomoc, będą beneficjenci dopłat z tytułu niekorzystnych warunków dla gospodarowania (prawie 40 mln zł) i producenci rolno-środowiskowi (13,6 mln zł). Środki te mają trafić do rolników w ciągu najbliższych trzech dni.
susza rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pomoc suszowa

Sawicki zapewnia: uruchomienie pomocy suszowej to priorytet

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa weryfikuje wnioski od rolników, aby oszacować wysokość zapotrzebowania i określić wysokość stawek dopłaty do hektara. ARiMR w zakończonym 30 września naborze zebrała dokumenty od 166,5 tys....

Sawicki ogłosił też wcześniejsze wypłacanie zaliczek w poczet płatności bezpośrednich, co według niego, ma związek z trudną sytuacją rynkową rolników. - Jest to moja decyzja, żeby wcześniej niż 1 grudnia, rolnicy mogli być zasileni dodatkami finansowymi. Do końca listopada na zaliczki chcemy przeznaczyć 1,1 mld zł, ale dziś, pierwsza transza jaką wypłacamy to 162,2 mln zł. Podobne pule środków będą wypłacane w poniedziałek i we wtorek - obiecywał szef resortu.  

Sawicki przypomniał też, że środki przeznaczone przez UE na wspólną politykę rolną (WPR) w perspektywie finansowej 2014-2020 będą o 2,5 mld euro wyższe niż w latach 2007-2013. Jego zdaniem, wbrew opinii opozycji, Polska nie jest dyskryminowana przy dzieleniu tych środków.

- Gdy popatrzymy na łączne środki, jakie dostajemy w ramach WPR, to w Polsce w przeliczeniu na hektar jest to 328 euro. To nieznacznie poniżej średniej, ale więcej niż w Bułgarii, Szwecji, Rumunii czy Hiszpanii, a bardzo zbliżona stawka do Francji i nieznacznie mniejsza niż w Niemczech - powiedział na koniec Sawicki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement