Mityczne dochody z hektara. KRIR chce zmian w wyliczeniach ważnego wskaźnika

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-01-2024,8:00 Aktualizacja: 27-01-2024,19:46
A A A

Zmiany metodyki zbierania danych i wyliczania wskaźnika przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego – dotyczy wystąpienie samorządu rolniczego.

O podjęcie dyskusji w tym temacie Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego. W swoim wystąpieniu z 26 stycznia przypomina, że wskaźnik ogłoszony 21 września 2023 r. przez Główny Urząd Statystyczny wynosi 5 549 zł (przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2022 r. ) i jest o 2 200 zł wyższy niż w poprzednim roku.  

„Zdaniem rolników, metodyka ustalania wskaźnika nie nadąża za realiami prowadzenia gospodarstw rolnych. Wskaźnik przeciętnego dochodu został obliczony przez GUS za 2022 r., a będzie stosowany w 2024 roku. W tym czasie ceny produktów rolnych znacznie spadły, a koszty produkcji pozostały na wysokim poziomie i z tego powodu ceny uzyskiwane realnie przez rolników często nie pokrywają kosztów. Gospodarstwa ponoszą straty, czego nie odzwierciedla wysokość wskaźnika” – przekonuje rolniczy samorząd.

Stąd jego wniosek o zmianę w sposobie wyliczania tego wskaźnika, tak by odzwierciedlał rzeczywistość w okresie, kiedy jest wykorzystywany. A jest on brany pod uwagę np. przy wyliczeniach związanych z kredytami czy świadczeniami socjalnymi (np. przy zasiłku rodzinnym).

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu