Ministerstwo przypomina o zmianach w przyznawaniu wsparcia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2021,8:10 Aktualizacja: 16-03-2021,8:15
A A A

Rozpoczął się nabór wniosków (potrwa do 17 maja) o przyznanie płatności bezpośrednich i niektórych płatności w ramach PROW 2014-2020 za bieżący rok. Wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej.

Nabory dotyczą, oprócz płatności bezpośrednich, także tych w ramach PROW 2014-2020 dotyczących działania rolnictwo ekologiczne, dobrostan zwierząt, płatności ONW, działania rolno-środowiskowo-klimatycznego oraz premii w ramach działania zalesieniowego.

dopłaty bezpośrednie, aplikacja eWniosekPlus, wsparcie dla rolnictwa, arimr

Wnioski o dopłaty tylko za pomocą aplikacji eWniosekPlus

15 marca, jak co roku, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2021 rok. Będzie je można złożyć tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. W poprzednich było...

Resort rolnictwa przypomniał o zmianach w przyznawaniu wsparcia. W ramach płatności bezpośrednich do roślin strączkowych na ziarno nie będzie stosowana degresywność stawek (dotychczas do powierzchni upraw ponad 75 ha przysługiwała dwukrotnie niższa stawka). Zgodnie z przepisami unijnymi, od 2021 r. konopie odmiany Finola nie są objęte wsparciem w Polsce.

W działaniu dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 rozszerzono zakres wsparcia o owce i odstąpiono od całkowitego zakazu utrzymywania loch w systemie jarzmowym - dopuszczona została możliwość czasowego utrzymywania loch w systemie jarzmowym jednak nie dłużej niż przez 8 dni w okresie okołoporodowym.

Wprowadzono też degresywność płatności dobrostanowej w przypadku wariantów dotyczących dobrostanu krów mlecznych. Określenie terminu na zgłoszenie zmian w przypadku krów w typie użytkowym kombinowanym - zmianę typu użytkowania albo określenie kierunku użytkowania należy zgłosić przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich.

W działaniu rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 do 3 lat skrócono okres realizacji nowych zobowiązań ekologicznych i podwyższono średnio o 27 proc. stawki płatności dla pakietów lub wariantów działania. Wprowadzono też dodatkowe wymogi dla uprawy pomidorów ekologicznych, jak obowiązek założenia uprawy z rozsady i minimalną obsadę 20 tys. szt./ha.

Wnioski o przyznanie płatności składa się od tego roku wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus udostępnionej na stronie ARiMR.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement