Minister rolnictwa broni ARiMR i atakuje poprzedników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2018,11:00 Aktualizacja: 25-10-2018,15:06
A A A

System informatyczny w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa teraz działa dobrze, choć w 2015 roku, gdy PiS przejmował władzę, była to najsłabsza strona Agencji, a wypłaty dopłat bezpośrednich były zagrożone - ocenił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

ARiMR nie zapewniła sprawnego i wydajnego systemu informatycznego do obsługi wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników - oceniła w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

ARiMR, dopłaty bezpośrednia, NIK, kontrola NIK, system informatyczny

NIK ostro krytykuje ARiMR. Poszło o system informatyczny

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie zapewniła sprawnego i wydajnego systemu informatycznego SIA (system informatyczny ARiMR służący do obsługi procesu rozpatrywania wniosków o przyznanie płatności dla producentów...

"Nie osiągnięto docelowej, kompletnej architektury tego systemu. Prawidłową obsługę wniosków i realizację płatności bezpośrednich dla rolników w ramach kampanii 2015 r., 2016 r. i 2017 r. zapewniono dzięki wprowadzeniu szczególnej organizacji pracy i zaangażowaniu pracowników - pracownicy Agencji pracowali na dwie zmiany, a także w dni wolne. W ramach każdej kampanii Agencja obsługiwała ponad 1,3 mln wniosków i wypłacała ponad 14 mld zł" - napisano w komunikacie NIK.

Jak mówił minister przez wiele lat najsłabszą stroną Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa był system informatyczny. Zresztą system wielokrotnie zmieniany, poprawiany, rozbudowywany, który miał funkcjonować przez wiele lat.

Najgorzej było, gdy władze przejmował PiS w 2015 r. Wtedy wydawało się, że ten system może w ogóle nie zadziałać, nawet było podejrzenie, że został on celowo tak skomplikowany i niedopracowany "żebyśmy nie byli w stanie przelać należnych rolnikom pieniędzy na ich konta. Nie dopuściliśmy do tego i płatności zostały zrealizowane w terminie" - powiedział PAP Ardanowski.

dopłaty, pieniądze, zaliczki na dopłaty, ARiMR, rolnicy

1,2 mld zł zaliczek dopłat bezpośrednich już na kontach rolników

1,2 mld zł przekazała już rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w formie zaliczek dopłat bezpośrednich za 2018 r. Pieniądze trafiły do 436 tys. rolników - poinformował w środę rzecznik ARiMR Paweł Mucha. W 2018 r....

Podkreślił, że system został już zmieniony i rozbudowywany przez specjalną, wydzieloną strukturę ARiMR. Ma ona swoją siedzibę w Lublinie i pracują tam polscy informatycy zatrudnieni w Agencji. - To właśnie oni, a nie jak wcześniej firmy zewnętrzne, na bieżąco dostosowują system do aktualnych zadań ARiMR - mówił.

Jak ocenił, teraz system działa dobrze. - Jestem zadowolony, ponieważ trochę obawiałem się, że mogą wystąpić problemy z jednoczesną wypłatą pomocy suszowej i zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich - zaznaczył minister.

Ardanowski poinformował, że do dziś jest złożonych przez rolników ok. 240 tys. wniosków suszowych, wypłacona kwota na dziś - to 600 mln zł. Dziennie przekazywane jest n konta rolników ok. 50 mln zł. Natomiast jeżeli chodzi o wypłatę zaliczek, to tylko w środę wypłacono 400 mln zł, a w sumie do rolników trafiło już 1,6 mld zł.

- System ten wymaga stałego dostosowywania, ale cieszę się, że Agencja nadrobiła wszystkie niedociągnięcia i system działa dobrze - podsumował szef resortu rolnictwa.

arimr, spór o płace, odejścia z arimr, nszz solidarność, pogotowie strajkowe, nagrody w arimr

Kadra kierownicza ARiMR dostaje coraz wyższe nagrody

Z niecałych 4 do ponad 6,5 mln złotych wzrosły rok do roku (2016-2017) nagrody przyznane szeroko rozumianej kadrze kierowniczej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W kwietniu 2018 r. do Krzysztofa Jurgiela, ówczesnego ministra...

"System informatyczny SIA w latach 2016-2018 został gruntownie przebudowany, zarówno w warstwie infrastrukturalnej jak i warstwie aplikacyjnej, co pozwoliło w kampanii 2018 na obsłużenie około 99 proc. wniosków w formie elektronicznej. Działania podjęte w obszarze IT, zgodnie z przyjętą strategią, pozwoliły ARiMR na uzyskanie w latach 2017-2018 około 100 mln zł oszczędności jak również przejęcie od wykonawców zewnętrznych utrzymania i administracji całości warstwy infrastrukturalnej oraz znacznej części utrzymania i rozwoju aplikacji. Znakomita większość nowych instrumentów wsparcia uruchamiana przez ARiMR jest obecnie w pełni tworzona, utrzymywana i rozwijana własnymi zasobami kadrowymi. Dotyczy to także realizowanego obecnie programu tzw. pomocy suszowej" - skomentowało raport NIK biuro prasowe ARiMR.

Agencja ponadto zauważa, że NIK nie sformułował zaleceń pokontrolnych.

- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymała w 2018 roku kilka prestiżowych wyróżnień w obszarze IT, m.in. za cyfryzację procesów związanych z przyznawaniem i obsługą wniosków o dopłaty bezpośrednie - poinformował rzecznik Agencji.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt