Mimo wpłaty, składka pozostanie nieopłacona. KRUS wyjaśnia dlaczego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2022,18:15 Aktualizacja: 11-01-2022,18:21
A A A

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina o ważnej zmianie. Chodzi o zasady regulowania składek w przypadku, gdy rolnik jest płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT).

Od 1 stycznia 2022 r. udostępnione zostały specjalne rachunki bankowe, po dwa dla każdego Oddziału Regionalnego KRUS - jeden dla wpłat na ubezpieczenie społeczne rolników, drugi dla wpłat na ubezpieczenie zdrowotne (zgodnie z tabelą dostępną tutaj).

krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, podatek dochodowy rolników, renty i emerytury

KRUS o rozliczeniu podatku. To warto wiedzieć

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jak co roku rozliczy podatek dochodowy za większość emerytów, rencistów oraz osób uprawnionych do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Kto musi to zrobić sam? Po dokonanym...

"Będąc zatem płatnikiem podatku VAT i dokonując opłaty składek na ubezpieczenie społeczne rolników lub na ubezpieczenie zdrowotne, należy zastąpić dotychczas wykorzystywany numer rachunku bankowego (zamieszczony na przesłanym przekazie pocztowym) na odpowiedni numer rachunku bankowego. Wpłaty na te rachunki bankowe będą identyfikowane przez bank jako przelew z płatnością składkową na rzecz KRUS, co pozwoli w momencie realizacji przelewu na pobranie środków zgromadzonych na rachunku VAT" - wyjaśnia Kasa.

Gdy płatność z tytułu wymienionych składek zostanie dokonana na dotychczas wykorzystywany numer rachunku bankowego, przelew również zostanie zrealizowany. System bankowy nie będzie miał jednak możliwości pobrania środków zgromadzonych na rachunku VAT.  

"Dokonując wpłaty składek (przelewu), należy pamiętać o podaniu identyfikatora płatnika składek/osoby ubezpieczonej (numer UNO), pełnych danych osobowych, pozwalających na identyfikację tej osoby, ponieważ wskazanie wyłącznie imienia i nazwiska nie pozwoli na ustalenie właściwej osoby w systemie informatycznym KRUS. Brak możliwości identyfikacji płatnika (osoby ubezpieczonej) spowoduje konieczność zwrotu wpłaty na konto zleceniodawcy, przez co składka zostanie nieopłacona" - ostrzega KRUS.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt