Limit środków na scalanie gruntów wyczerpany. A kolejne gminy czekają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mateusz Babak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2019,13:00 Aktualizacja: 16-02-2019,13:32
A A A

Umowy o przyznanie pomocy na scalanie gruntów o łącznej wartości ponad 27,9 mln zł podpisali z przedstawiciele zarządu woj. śląskiego oraz powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego, raciborskiego i zawierciańskiego.

Łącznie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 na scalenia gruntów w woj. śląskim przewidziano ok. 100 mln zł. Dotąd zakontraktowano kwotę ponad 72 mln zł, więc obecne umowy wyczerpały zatem dostępne środki.

scalanie gruntów, podkarpacie, fundusze ue, prow 2014-2020, Tomasz Leyko

Dzielą setki milionów złotych na scalanie gruntów

W trzech powiatach Podkarpacia: przeworskim, leżajskim i jasielskim scalonych zostanie 5,7 tys. ha gruntów. Z tymi powiatami urząd marszałkowski podpisze 13 umów na kwotę blisko 69 mln zł. Pieniądze na scalenia w tych trzech powiatach...

Jerzy Motłoch, dyrektor wydziału terenów wiejskich w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego, akcentuje, że proces scalania gruntów jest jednym z podstawowych działań przyczyniających się do poprawy organizacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej.

Dzięki niemu rozdrobnione działki można połączyć w duże i regularne obszary, na których prowadzenie działalności staje się bardziej opłacalne.

Proces scalania gruntów od lat wspiera Unia Europejska, m.in. ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach obecnej perspektywy finansowej na takie operacje można ubiegać się w ramach poddziałania PROW pod nazwą "Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa".

W ostatnich latach zarząd woj. ś1ąskiego w ramach PROW 2014-2020 zawarł na tego typu działania 10 umów o wartości ponad 72 mln zł: 3 umowy z powiatem raciborskim, 3 umowy z częstochowskim i 4 umowy z zawierciańskim.

scalanie gruntów, podkarpacie, fundusze ue, prow 2014-2020, Magdalena Sobina

Dostali najwięcej pieniędzy w kraju na scalanie gruntów

Podkarpacie otrzymało najwięcej w kraju unijnych funduszy na scalenia gruntów rolnych. To ponad 335 milionów złotych, czyli 27 proc. środków UE, które Polska posiada na ten cel w obecnej perspektywie finansowej. Potrzeby...

Od 14 maja 2018 r. do 15 czerwca 2018 r. przeprowadzono ostatni nabór wniosków, w ramach którego złożono 5 wniosków na kwotę pomocy 27,9 mln zł. Listę wniosków zarząd woj. śląskiego zatwierdził 23 stycznia. W piątek podpisano umowy z wnioskodawcami.

Na tej podstawie powiat myszkowski na scalanie gruntów we wsi Winowo (gmina Koziegłowy) otrzyma nieco ponad 6 mln zł. Powiat zawierciański na scalanie gruntów rolnych we wsi Turza (gmina Łazy) dostanie blisko 3 mln zł. Powiat raciborski otrzyma na scalanie gruntów na terenie tzw. obrębu ewidencyjnego Lekartów (gmina Pietrowice Wielkie) 1,6 mln zł, a na terenie obrębu Roszków (gmina Krzyżanowice) 6,3 mln zł. Do powiatu częstochowskiego na scalanie gruntów obiektu Nakło (gmina Lelów) trafi 11 mln zł.

Podpisujący umowy z ramienia zarządu woj. śląskiego jego członek Michał Woś akcentował, że powiaty te przodują w regionie pod względem rozwoju obszarów wiejskich.  

Jak dodał obecny nabór pokazał, że zainteresowanie scaleniami pozostaje duże i w kolejce czekają kolejne gminy.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich