KSOW wesprze aktywizację na wsi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP (em) | redakcja@agropolska.pl
11-05-2018,8:05 Aktualizacja: 11-05-2018,7:55
A A A

Podlasie przeznaczy ponad 630 tys. zł z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na promocję produktów lokalnych, edukację o smogu na wsi czy badania opłacalności produkcji w rolnictwie ekologicznym.

W Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie. Pieniądze - w różnych kwotach - dostaną wybrane w konkursie 23 podmioty (Lokalne Grupy Działania, stowarzyszenia, szkoły). Na razie dokumenty podpisano z 18 z nich.

program aktywny zdrowy senior rolnik, Wojciech Sekściński, krus, rafał romanowski, seniorzy na wsi

Rolnik senior ma być aktywny i zdrowy. Ruszył pilotażowy program

Starzejące się społeczeństwo na obszarach wiejskich wymaga kompleksowej opieki. M.in. z inicjatywy KRUS został uruchomiony pilotażowy program skierowany do osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników. Wojciech Sekściński,...

KSOW to element Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich finansowanego z UE. Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego podkreślał, że wieś i obszary wiejskie są bardzo ważne dla zrównoważonego rozwoju województwa podlaskiego.

- Rozwój obszarów wiejskich to nie tylko rolnictwo, gospodarstwo rolne czy infrastruktura, to też inicjowanie wszelkich działań, które mają doprowadzić do tego, żeby środowiska wiejskie, daleko od dużych miast, rozwijały się - mówił.

Wskazał, że chodzi zarówno o rozwój gospodarczy, ale też o promocję tych obszarów, czemu służą różne inicjatywy społeczno-kulturalne wspierane z KSOW.

40 tys. zł dostanie Stowarzyszenie "Korycinianki" na dodruk książki poświęconej przepisom na dania z wykorzystaniem
produktu z tego regionu - sera korycińskiego. Pierwszy nakład książki (nie można jej kupić, jest rozdawana) cieszył się ogromnym zainteresowaniem czytelników.

ser_korycunski_produkty_regionalne

Ser koryciński... na znaczku pocztowym

Ser koryciński – regionalny przysmak z Podlaskiego, będzie już nie tylko cieszył podniebienie, ale też wzrok. Poczta Polska właśnie wydała znaczek z obrazkiem sera. Znaczek pojawił się w nowej serii PP – "Polskie produkty...

W książce jest ponad sto przepisów na różne dania - w tym także desery, które można zrobić z wykorzystaniem sera korycińskiego. Otrzymana dotacja pozwoli teraz stowarzyszeniu dodrukować 2,5 tys. egzemplarzy książki. Będzie dostępna np. w konkursach organizowanych przez gminny ośrodek kultury w Korycinie.

Uniwersytet w Białymstoku za pieniądze z KSOW przeprowadzi regionalne badania nad opłacalnością produkcji i dystrybucji produktów ekologicznych. Prof. Renata Przygodzka powiedziała, że badania będą próbą rozwiązania problemu gospodarstw ekologicznych dotyczących zbytu wytwarzanych przez nie produktów i strat powodowanych przez różnych pośredników. Projekt przewiduje również warsztaty, na których naukowcy podzielą się uzyskaną wiedzą.

Trzy projekty będzie realizować Podlaska Izba Rolnicza. Jeden z nich będzie popularyzował pszczelarstwo, jako możliwość dodatkowego źródła dochodu małego gospodarstwa. Izba będzie też popularyzować tzw. inkubatory kuchenne i edukować o smogu na obszarach wiejskich.

W gminie Korycin bronią się przed zanikiem tradycji dojenia krów

Jak szybko można wydoić ręcznie krowę i po co to robić, skoro są dojarki na prąd? Odbywający się w podlaskiej gminie Korycin konkurs ręcznego dojenia odpowie na pierwsze pytanie, ale zadba też, by wraz z najstarszymi gospodyniami ta tradycja nie...

Gmina Kołaki Kościelne dostała dotację na zorganizowanie dla samorządów, także z Szumowa i Zambrowa, wyjazdu do Bawarii, by poznać rozwiązania funkcjonujące tam w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

LGD Puszcza Knyszyńska zorganizuje międzynarodowe forum takich grup. LGD Tygiel Doliny Bugu przeprowadzi np. szkolenia z digital marketingu.

- KSOW daje wiele możliwości (...) Celem nadrzędnym jest aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich - mówił Stefan Krajewski, członek zarządu województwa, przewodniczący komisji konkursowej. Zapowiedział, że następny konkurs na takie przedsięwzięcia z KSOW będzie ogłoszony w grudniu z pulą 1,2 mln zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

30.09. - 29.10.2020 rekompensata na zakończenie działalności rolniczej <-- zobacz więcej

15.10 - 02.11.2020 składka KRUS na IV kwartał <-- zobacz więcej

19.10 - 30.11.2020 wsparcie finansowe na tworzenie grup producentów  <-- zobacz więcej

26.10 - 24.11.2020 dotacje do tzw. małego przetwórstwa i rolniczego handlu detalicznego <-- zobacz więcej

15.10 - 31.12.2020 300 tys. zł na odtworzenie potencjału produkcji rolnej <-- zobacz więcej

30.11.2020 Powszechny Spis Rolny

31.12.2020 pomoc w związku z COVID-19 dla poszkodowanych przez suszę