Kredyty klęskowe na wyczerpaniu. Potrzebna nowa pula

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2019,15:00 Aktualizacja: 19-09-2019,15:09
A A A

Preferencyjne kredyty klęskowe niejednemu rolnikowi pozwoliły przetrwać najtrudniejszy czas. A w związku z suszą w tym roku są szczególnie potrzebne. Stąd apel Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR).

A właściwie to już kolejna prośba o zabezpieczenie środków na dopłaty do preferencyjnych kredytów klęskowych. WIR podkreśla, że tegoroczna susza zbiega się z niskimi cenami skupu zbóż, rzepaku czy wołowiny.

susza rolnicza, pomoc suszowa, krajowa rada Izb Rolniczych, pomoc de minimis

Rolniczy samorząd obawia się o pomoc suszową

Według Krajowej Rady Izb Rolniczych zmiany w przepisach budzą niepokój, że poszkodowani przez tegoroczną suszę producenci rolni nie otrzymają pomocy na ubiegłorocznym poziomie. KRIR wystosowała do premiera sprzeciw w związku z...

- Sytuacja jest bardzo groźna dla ekonomiki gospodarstw rolnych i może spowodować utratę płynności finansowej wielu z nich. Płynność gospodarstw będących płatnikami VAT po 1 listopada będzie dodatkowo zagrożona poprzez wprowadzenie nowych przepisów w zakresie stosowania podzielonej płatności. Podatek VAT, który do tej pory wpływał na konto razem z zapłatą za fakturę, będzie teraz wpływał na osobne konto o ograniczonej dyspozycyjności dla właściciela - wskazuje Piotr Walkowski, prezes WIR.

Dodaje, że wiele banków nie dysponuje już limitami finansowymi na udzielanie kredytów preferencyjnych. W związku z tym konieczna jest nowelizacja odpowiednich aktów prawnych i zwiększenie puli środków będących w dyspozycji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Przypominamy, że ostatnie posiedzenie Sejmu tej kadencji odbędzie się w dniach 15-16 października i będzie to jedyna szansa na podjęcie odpowiednich decyzji. Obawiamy się, że zanim Sejm nowej kadencji zdąży się zebrać i ukonstytuować, minie wiele tygodni i rolnicy nie będą mogli skorzystać z preferencyjnego finansowania w celu przygotowania produkcji na kolejny rok - kończy Walkowski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"