Kolejny cios dla uprawiających kapustę. Wsparcia nie będzie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2017,10:00 Aktualizacja: 15-01-2017,10:51
A A A
Rolnicy uprawiający kapustę nie mają co liczyć, by to warzywo zostało objęte tzw. wsparciem kryzysowym. To dla nich kolejny cios, bo stawki na rynku są dramatycznie niskie.
 
Według Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego za kilogram kapusty gospodarze dostają zaledwie 10 groszy, a więc znacznie poniżej kosztów produkcji. Rolniczy samorząd z tego regionu - po licznych skargach - poprosił Krajową Radę Izb Rolniczych o interwencję u ministra w sprawie mechanizmu unijnego wsparcia związanego z obowiązującym wciąż rosyjskim embargiem.

kapustne, kapusta, kalafior, bronisze, warzywa

Szkodniki zaatakowały uprawy. Mniej kapusty i kalafiorów

Szkodniki zaatakowały kapustne, przez co dostawy tych warzyw zmalały – informują specjaliści z rynku hurtowego z Bronisz. Szczególnie dotyczy to kalafiorów i kapusty. Obecnie znajdujemy się w pełni sezonu na krajowe warzywa spod...
Przeprowadzona pod koniec 2016 roku operacja wycofania z rynku na bezpłatną dystrybucję oraz inne przeznaczenie, dotyczyła jabłek oraz gruszek, pomidorów, marchwi, słodkiej papryki, ogórków oraz korniszonów, śliwek i winogron stołowych świeżych.
 
"W wykazie upraw warzyw objętych wsparciem nie ma kapusty. W minionym naborze rolnicy mogli składać wnioski na to warzywo. Obecna sytuacja, szczególnie na rynku warzyw, jest dramatyczna. Rolnicy mają problem ze zbytem" - wskazała KRIR. 
 
Zarząd poprosił, by kapusta wróciła do katalogu owoców i warzyw objętych wsparciem kryzysowym. Ale nic z tego nie będzie. W odpowiedzi resort rolnictwa opisał szczegółowo zasady przydzielania unijnej pomocy w tym segmencie i wszelkie prawne obwarowania. W konkluzji nie pozostawił złudzeń.
 
"Na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów UE wdrażających mechanizm wsparcia dla producentów owoców i warzyw, w związku z rosyjskim embargo, Polsce nie przysługują żadne dodatkowe możliwości objęcia kapusty operacjami kwalifikującymi się do wsparcia udzielanego w ramach tego mechanizmu" - czytamy w odpowiedzi ministerstwa.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"