Kolejne nabory wniosków w ARiMR zakończone. Tylu rolników stara się o pomoc

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2023,8:50 Aktualizacja: 03-11-2023,8:53
A A A

17,6 tys. wniosków o wsparcie od plantatorów malin oraz 50,3 tys. wniosków o pomoc od producentów zbóż i roślin oleistych - zostało zrejestrowanych w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak zastrzega ARiMR, dane dotyczące tych naborów wniosków, które zakończyły się 31 października, nie są ostateczne. Kompletne informacje mają być znane w ciągu miesiąca.

Jeśli chodzi o wsparcie dla producentów malin, wysokość wsparcia będzie wyliczona jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich powierzchni upraw malin i stawek, które wynoszą:

arimr, agencja, nabór, wnioski, dofinansowanie, pomoc, wsparcie

ARiMR podsumowała trzy nabory. Ile wniosków wpłynęło?

Sadownicy i plantatorzy truskawek oraz krzewów owocowych, którzy z powodu wystąpienia klęsk żywiołowych ponieśli straty złożyli prawie 6,7 tys. wniosków o wsparcie - wynika ze wstępnych danych ARiMR. Przy stratach sięgających...

- 2 500 zł na 1 ha powierzchni upraw malin, jeśli ubiegający się o wsparcie nie skorzystał z dofinansowania w ramach innego naboru ogłoszonego w tym roku w związku z wystąpieniem klęsk;

- 1 250 zł na 1 ha powierzchni upraw malin, do których plantator złożył wniosek o udzielenie pomocy w związku ze szkodami wynoszącymi od 30 do 70 proc.

Dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 10 hektarów upraw malin.

Natomiast wsparcie dla producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku, skierowane było do producentów rolnych posiadających status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa, którzy ubiegali się o przyznanie pomocy w ramach naboru prowadzonego między 1 czerwca a 31 lipca 2023 r., spełnili warunki, ale nie otrzymali dofinansowania (budżet nie wystarczył dla wszystkich, teraz został zwiększony za zgodą UE). Takich rolników jest ok. 51 tys. Dostali oni z ARiMR pisma o przedłużeniu terminu na wydanie decyzji w ramach zakończonego w lipcu naboru i mogli do 31 października złożyć wnioski ponownie, tym razem w formie papierowej.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu