Kolejne miliony pójdą na lokalne drogi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-10-2016,9:00 Aktualizacja: 03-10-2016,9:57
A A A

Miliony złotych z unijnej kasy trafią - za pośrednictwem samorządów województw - na drogi w małych miejscowościach. To efekt umożliwienia realizacji takich inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Unijne władze zauważyły w końcu, że drogowa infrastruktura jest bardzo ważna dla rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa. Skoro dofinansuje się zakup nowego sprzętu rolniczego, który jest coraz większy, to później należy umożliwić rolnikom dojechanie nim na pola i łąki, a lokalne drogi nie zawsze się do tego nadają.

dolny śląsk, budowa dróg, drogi lokalne, drogi dojazdowe do pól, prow

Miliony z PROW pójdą na lokalne drogi

Ponad 65 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zostanie przeznaczonych na budowę oraz remonty dróg gminnych i powiatowych na Dolnym Śląsku. W ramach projektu zostanie dofinansowanych 77 inwestycji na terenie województwa....

Problem zauważyły również na szczęście samorządy lokalne i gromadnie ruszyły po rozdzielaną przez województwa unijną kasę z PROW. Na Pomorzu podpisano ostatnio 52 umowy z marszałkiem na dofinansowanie budowy i modernizacji dróg lokalnych. W sumie będzie tam realizowanych 76 projektów z dotacją sięgającą ponad 91 mln zł. Zainteresowanie było  znacznie większe i w ramach konkursu wpłynęło 186 wniosków na kwotę ponad 200 mln zł.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu poinformował z kolei, że dzięki dofinansowaniu w ramach PROW 2014-2020 tamtejsze samorządy otrzymają ponad 60 mln złotych na 77 najwyżej ocenionych projektów.

- Inwestujemy po to, aby poprawić infrastrukturę drogową służącą społecznościom lokalnym. Ożywienie gospodarcze nastąpi wtedy, kiedy infrastruktura drogowa będzie dobrze utrzymana. Kiedy będzie można szybko i bezpiecznie transportować produkty czy surowce - mówił podczas podpisywania jednej z umów Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Władze województwa mazowieckiego rozdzielały ostatnio natomiast spore fundusze z PROW na scalanie gruntów. Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie wpłynęło 7 wniosków, z których 5 (złożone przez powiaty łosicki, przysuski, sokołowski i żuromiński) zatwierdzono do realizacji. Dofinansowanie wyniesie ponad 28,7 mln zł.

- Rolnicy nalegali, żeby poważnie podejść do scalenia. Udało się i będziemy je realizować. W praktyce każdy będzie miał większą działkę. Jeżeli miał pięć o szerokości jednego metra i długości kilometra, to jest wielka uciążliwość, żeby znaleźć swoją własność. Teraz, po scaleniu cały układ będzie korzystny dla rolników - mówi Czesław Giziński, starosta łosicki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
WAŻNE TERMINY

15.03 - 17.05.2021 wnioski obszarowe w kampanii 2021 r. - zobacz więcej

29.03 - 16.05.2021 nabór wniosków - tworzenie lub rozwój krótkich łańcuchów dostaw lub rynków lokalnych -- zobacz więcej

31.03.2021- 29.05.2021 nabór wniosków - premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw - zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów