Kolejna waloryzacja emerytur i rent będzie kosztować prawie 5 miliardów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2017,10:10 Aktualizacja: 22-06-2017,10:26
A A A

Kolejna waloryzacja emerytur i rent będzie w oparciu o wskaźnik 2,4 proc. i skutki finansowe tej waloryzacji wyniosą ponad 4 mld 800 tys. - powiedziała w czwartek Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Już na etapie kampanii wyborczej(...), mówiliśmy, że naszą troską pozostaje sytuacja emerytów i rencistów. Emerytów tych, którzy pobierają te najniższe świadczenia. One są ciągle bardzo niewysokie, ale jednak od marca wzrosły z 882 zł do tysiąca złotych, więc odbył się jednoroczny, a jednak skok - powiedziała polityk w radiowej Jedynce.

zus, zakład ubezpieczeń społecznych, emerytury, wiek emerytalny, Radosław Milczarski

ZUS jest przygotowany do zmiany przepisów emerytalnych

Zadania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na rzecz klientów są i będą wykonywane - zapewnił Radosław Milczarski z Biura Prasowego ZUS. Poinformował, że w firmie trwają rozmowy ze związkami zawodowymi, dotyczące podwyżek płac. Odniósł...

Dodała, że kolejna waloryzacja będzie oparta o wskaźnik 2,4 i skutki finansowe tej waloryzacji wyniosą ponad 4 mld 800 tys. - I to jest znaczący wzrost, bo pożegnaliśmy przecież deflację, która powodowała, że waloryzacja była - powiedzmy uczciwiej - śmiesznie niska, (...) że nie do zaakceptowania przez emerytów - oceniła szefowa resortu.

Marcowa waloryzacja emerytur i rent ma wynieść w 2018 r. przynajmniej 2,4 proc. tegorocznych świadczeń - proponuje rząd w stanowisku dla Rady Dialogu Społecznego. 6 czerwca Rada Ministrów przyjęła założenia do budżetu na 2018 r. W marcu 2017 r. wskaźnik wzrostu emerytur i rent wynosił 0,44 proc., przy czym najniższe świadczenia zwaloryzowano o 10 zł, co objęło 5,2 mln emerytów.

Rafalska przypomniała, że w tym roku, od 1 października wejdzie w życie przywracanie niższego wieku emerytalnego. - Ten element reformy też obarczony jest częścią niewiadomą do końca, bo trudno jest mieć pewne dane, ile osób zdecyduje się skorzystać z przywróconego wieku, a ile będzie chciało kontynuować pracę zawodową - dodała.

Od 1 października prawo do emerytury będą mieli mężczyźni po osiągnięciu 65, a kobiety 60 lat. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza automatycznej konieczności przejścia na emeryturę.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej