Juncker: po 2020 roku należy zachować fundusze spójnościowe i rolne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2018,14:20 Aktualizacja: 06-02-2018,14:49
A A A

W przyszłym budżecie UE trzeba poczynić oszczędności, ale nie należy likwidować polityki spójności i wspólnej polityki rolnej - oświadczył w Strasburgu szef KE Jean-Claude Juncker podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat przyszłości Europy.

Odnosząc się do kwestii poruszonych w wystąpieniu przez Andreja Plenkovicia, premiera Chorwacji, Juncker powiedział, że zważywszy na cele, jakie UE sobie stawia i ambicje, Wspólnota nie jest w stanie nadal funkcjonować w obecnych ramach budżetowych.

wspólna polityka rolna po 2020 roku, wpr po 2020 roku, dopłaty bezpośrednie, stawki dopłat dla rolników

Komisarz mówi bez ogródek. Będzie mniej pieniędzy na rolnictwo

- Rolnicy i regiony w Europie nie będą już miały w przyszłym budżecie UE tyle środków, co do tej pory - mówi Guenther Oettinger, komisarz UE ds. budżetu. - Dotyczyć to będzie także niemieckich rolników - dodał. Komisja...

Dodał jednak, że budżetu europejskiego nie powinno się tworzyć, wychodząc od cięć. Jego zdaniem podejście powinno być odwrotne - od ambicji i celów do konkretnych decyzji finansowych.

Szef komisji podkreślił, że nawet jeśli istnieje zgoda co do tego, że w wielu dziedzinach, m.in. polityce spójności i rolnej potrzebne są oszczędności, to należy je wprowadzać w sposób "mądry". Dlatego też sprzeciwia się "głupim" i "nieprzemyślanym" atakom na samo kontynuowanie tych polityk. - Komisja nie zgodzi się na to i nie będzie tą droga podążać - oświadczył.

Juncker powiedział, że podoba mu się entuzjazm, z jakim przywódcy krajów europejskich - z kilkoma wyjątkami - wypowiadają się na temat przyszłości Europy, ale chciałby zobaczyć, jak ich słowa przekładają się na działania, "zwłaszcza w kwestiach budżetowych".

wspólna polityka rolna po 2020 roku, wpr, sejmowa komisja rolnictwa

Polska ma priorytety w WPR po 2020 roku. Posłowie wspierają negocjatorów

Podczas wspólnego posiedzenie sejmowych komisji rolnictwa oraz ds. Unii Europejskiej posłowie poparli przygotowany przez PiS projekt uchwały, która ma pomóc rządowi w nagocjacjach w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej po...

Fundusze spójności są wsparciem dla słabiej rozwiniętych państw członkowskich, których dochód narodowy brutto na mieszkańca nie przekracza 90 proc. średniej unijnej i są przeznaczane głównie na pomoc w zakresie ochrony środowiska i infrastruktury transportowej. Obecnie Polska jest ich największym beneficjentem.

Z kolei wspólna polityka rolna UE reguluje wspólny rynek rolny przez interwencje cenowe, limitowanie produkcji, skupy interwencyjne czy wsparcie dla grup producentów.

W UE trwa od pewnego czasu dyskusja na temat przyszłych ram finansowych, czyli budżetu na okres po 2020 r. PE chce zaproponować, by państwa zwiększyły wkład do unijnego budżetu o blisko 30 procent - wynika z projektu rezolucji, nad którą toczą się prace. Z kolei KE chce zaproponować wzrost kilkunastoprocentowy.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu