Izby chcą wydłużenia czasu na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2024,14:40 Aktualizacja: 09-04-2024,17:26
A A A

Samorząd rolniczy domaga się ponownie wydłużenia okresu, w którym można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Wskazuje na zachodzące w tym wsparciu zmiany i koniczność zaznajomienia się z nimi przez rolników.

„W związku z trwającym naborem wniosków o płatności bezpośrednie i równocześnie zachodzącymi zmianami w systemie dopłat bezpośrednich, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie wystąpił (5 kwietnia) do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o wydłużenie podstawowego terminu składania wniosków do 30 czerwca br.” – czytamy w komunikacie rolniczego samorządu.

Jak w nim zaznaczono, wszelkie tego typu zmiany muszą być poprzedzone ruchami legislacyjnymi, ponadto konieczne jest zapewnienie czasu na przekazanie informacji o nich rolnikom.

agencja, nabór, wnioski, dofinansowanie, dopłaty

Dopłaty do przezimowanych rodzin pszczelich. Już można składać wnioski

Rozpoczął się kolejny nabór wniosków w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Chodzi o dofinasowanie do przezimowanych rodzin pszczelich. Stawka płatności wynosi 50 zł, a budżet przeznaczony na to wsparcie sięga 80 mln zł. Te środki...

Dlatego też zasadnym jest wydłużenie terminu składania wniosków o płatności bezpośrednie i ogłoszenie tego terminu z wyprzedzeniem, tak by zarówno rolnicy, jak i doradcy, mogli racjonalnie rozplanować pracę” – wskazują izby.

Według stanu na 8 kwietnia - jak podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – w ramach tegorocznej kampanii zarejestrowała ona ponad 85 tys. wniosków. O wsparcie po raz kolejny można się ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus.

„Wnioski o przyznanie dopłat wraz z załącznikami są przyjmowane do 15 maja 2024 r. Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność zostanie pomniejszona o 1 proc. Z kolei na wprowadzanie korekt bez konsekwencji finansowych jest czas do 31 maja 2024 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą także obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i ich modyfikowania, ostateczny termin zakończenia tegorocznej kampanii przypada 9 czerwca 2024 r., ale ponieważ jest to niedziela, wnioski będzie można składać do 10 czerwca 2024 r.” – przypomina Agencja.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich