IRWŁ: Przyspieszyć wypłaty dopłat za 2023 r.! Rolnicy nie mają pieniędzy na zakup środków do produkcji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2024,10:50 Aktualizacja: 06-04-2024,18:02
A A A

Zwiększenia tempa wypłaty dopłat za ubiegły rok domaga się łódzki samorząd rolniczy. Motywuje to brakiem pieniędzy w budżetach gospodarstw na podstawowe środki do produkcji, podczas gdy wiosenne prace polowe ruszyły z kopyta.

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego (IRWŁ) - w związku z trudną sytuacją w rolnictwie – skierował 4 kwietnia wystąpienie do Wiktora Szmulewicza, szefa Krajowej Rady Izb Rolniczych. Domaga się podjęcia działań „na górze” skutkujących przyśpieszeniem wypłat dopłat za 2023 r.

Większość rolników deklarujących ekoschematy nie otrzymało jeszcze dopłat. Również stawki za ekoschematy były późno ogłoszone. Mając na uwadze wzmożone (wiosenne – red.) prace polowe i wykorzystywanie środków finansowych z dopłat na zakup środków do produkcji rolnej, proszę o interwencję” – napisał szef IRWŁ.

wiceminister rolnictwa, krajewski, dopłaty, zboże

Wiceminister rolnictwa: 2 mld zł z budżetu na dopłaty do zboża. Wypłaty do końca maja

Chcemy przeznaczyć na skup nadmiaru zbóż z rynku ok. 2 mld zł - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski. Dodał, że dopłaty mają być wypłacane do końca maja br. Wiceszef MRiRW powiedział...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała w komunikacie z 5 kwietnia, że do tego dnia przekazała 4,34 mld zł w ramach płatności końcowych z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok.

„W tej kwocie są też pieniądze wypłacone w ramach ekoschematów powierzchniowych - ponad 2,4 mld zł. Łącznie z zaliczkami do rolników w ramach dopłat za 2023 rok trafiło 13,54 mld zł” - wyliczyła Agencja.

Przypomniała, że ubiegający się o wsparcie w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt - ze względu na niezakończone jeszcze okresy referencyjne dla niektórych wariantów - na środki muszą poczekać. Rozpoczęcie tych wypłat planowane jest jeszcze w kwietniu.

„Czas na wydanie decyzji w sprawie przyznania dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. mija 31 maja 2024 r., a realizacja wypłat z tego tytułu powinna się zakończyć do 30 czerwca 2024 r.” - zastrzega ARiMR.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich