Hennig-Kloska: nie należy się przywiązywać do prognoz rachunków za prąd

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
13-04-2024,6:00 Aktualizacja: 13-04-2024,2:12
A A A

Nie należy się przywiązywać do prognoz rachunków za prąd wysyłanych przez spółki energetyczne - powiedziała szefowa resortu środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zauważyła, że prace nad ustawą, która dotyczy cen energii, wciąż jeszcze trwają.

Szefowa MKiŚ zapytana w piątek w TVN24, o ile wzrosną ceny prądu po odmrożeniu cen energii od lipca br. powiedziała, że ustawa, nad którą pracuje resort, pomoże systemowo rozwiązać kwestię cen energii w Polsce, "tak, by pieniądze nie były przerzucane z kieszeni do kieszeni". Oceniła, że na rynku jest "ogromna przestrzeń" do obniżek cen taryf za energię.

Podkreśliła również, że nie należy przywiązywać się do prognoz rachunków za prąd, które firmy energetyczne wysyłają odbiorcom.

minister klimatu, hennig-kloska, energia, prąd

Minister klimatu: taryfy za prąd będą niższe

Taryfy za prąd będą niższe - powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że ministerstwo pracuje nad ustawą, w której będzie m.in. zmiana podstawy naliczenia taryf, aby można je było obniżyć....

"Prognozy te są wyliczane automatycznie według obowiązujących regulacji, bo nie ma jeszcze naszej ustawy" - wyjaśniła. Zaznaczyła też, że projekt ustawy, który będzie stanowił podstawę prawną do wystawiania rachunków za energię w drugiej połowie br., jeszcze w kwietniu trafi do Sejmu.

Przypomniała, że w przygotowywanej ustawie zmieniona zostanie podstawa do naliczenia taryf, obniżona będzie maksymalna cena za prąd oraz wprowadzony zostanie bon energetyczny, który trafi do najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych.

Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych - przepisy wygasają w połowie roku.

Pod koniec 2023 r. uchwalono ustawę, która utrzymuje w I połowie 2024 r. dotychczasowe zasady ochrony określonych odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła. Przepisy przewidują m.in. maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm. Utrzymano dotychczasową maksymalną cenę energii elektrycznej na poziomie 412 zł za MWh netto do określonego limitu zużycia.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich