Gminy i powiaty dostaną miliardy na inwestycje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Gumułka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2020,8:05 Aktualizacja: 22-06-2020,8:49
A A A

Przyjęte w Sejmie rozwiązania zapewnią 5 mld zł wsparcia dla inwestycji we wszystkich gminach i 1 mld zł w powiatach - zapewnia Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

- Sejm przyjął zapisy, które pozwalają utworzyć tarczę inwestycyjną. To nowe środki, które będą przeznaczone dla każdej gminy i każdego powiatu w Polsce, środki na inwestycje - powiedziała.


Związek Gmin Wiejskich RP, bon inwestycyjny, koronakryzys, inwestycje na wsi

Gminy wiejskie chcą bonu inwestycyjnego

1 mln zł na gminę - wprowadzenie bonów inwestycyjnych w takiej wysokości postuluje Zarząd Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Miałyby minimalizować skutki nadchodzącego kryzysu gospodarczego z powodu koronawirusa. We wniosku do...

- 5 mld dla gmin zostanie podzielone proporcjonalnie - do planowanych przez gminy inwestycji, ze skorygowaniem poziomu zamożności. Najniższy poziom dofinansowania przypadający na gminę to będzie 0,5 mln zł i takie wsparcie dostaną przede wszystkim gminy wiejskie. Najwyższe to poziom 93 mln zł - dodała polityk, informując o wyliczeniach resortu.

Zdaniem wicepremier to konkretne wsparcie. - Te 5 mld zł w skali planowanych przez samorządy inwestycji to jest ok. 10 proc. wartości inwestycji wszystkich samorządów gminnych w Polsce. W przypadku powiatów również ten najniższy poziom będzie wynosił 0,5 mln zł, najwyższy 20 mln zł. Ten 1 mld przeznaczony na powiaty to ok. 20 proc. w skali planowanych inwestycji - powiedziała Emilewicz.

. Jeśli mówimy o spadku, jaki rejestrują samorządy, zwłaszcza w kwietniu, z tytułu wpływów podatkowych, to te kwoty przeznaczone niemalże rekompensują wysokość strat, jakie ponoszą dziś samorządy. Chcemy, żeby Senat jak najszybciej przyjął to rozwiązanie - dzięki któremu jeszcze w wakacje samorządy zostaną zasilone tymi niezbędnymi inwestycyjnymi środkami po to, aby nie zrezygnowały z żadnych planów inwestycyjnych w tym roku w związku z walką z pandemią - wezwała wicepremier.

Jadwiga Emilewicz wyraziła na koniec przekonanie, że dzięki przyjętym rozwiązaniom Polska "naprawdę wejdzie na drogę rozwojową".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj