Gminy, gdzie funkcjonowały PGR dostaną setki milionów wsparcia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agnieszka Ziemska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-10-2020,11:20 Aktualizacja: 20-10-2020,11:39
A A A

250 mln złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 trafi do gmin, w których funkcjonowały niegdyś państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej - przewiduje projekt uchwały Rady Ministrów. Pieniądze do samorządów mają trafić w grudniu.

Program pomocy dla miejscowości, w których były PGR, zapowiedział w połowie września premier Mateusz Morawiecki podczas III Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni polskiej wsi" w Bralinie.

pgr, wieś, iii ogólnopolskie święto wdzięczni polskiej wsi, inwestycje

Rząd ma przedstawić program wsparcia wsi, w których były PGR-y

Podczas III Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni polskiej wsi", który 13 września odbył się w Bralinie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział program pomocy dla wsi, w których były PGR-y. Wiceszef MSWiA Paweł...

Teraz został opublikowany projekt rządowej uchwały w tej sprawie, za którego opracowanie odpowiedzialny był sekretarz Paweł Szefernaker, stanu w MSWiA.

Zgodnie z propozycją do gmin, na których funkcjonowały PGR, skierowane zostanie dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości 250 mln zł. Źródłem finansowania ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Projekt obejmuje ok. 600 gmin.

W ocenie skutków regulacji czytamy, że pieniądze, za pośrednictwem wojewodów, mają trafić na rachunki samorządów najpóźniej w grudniu 2020 r. Zostaną przeznaczone na konkretne inwestycje proponowane przez samorządy.

Każda gmina będzie mogła złożyć maksymalnie trzy wnioski o wsparcie maksymalnie trzech inwestycji. Wartość jednej nie może być mniejsza niż 50 tys. zł ani większa niż 5 mln zł. Również łączna wartość inwestycji, w przypadku złożenia przez gminę więcej niż jednego wniosku, nie może przekroczyć 5 mln złotych.

kietrz, opolszczyzna, pgr, państwowe gospodarstwo rolne, Aleksander Marszałek

Hangary pełne maszyn, krowy słuchające muzyki. PGR ma się dobrze

Krowy słuchają tam muzyki, a o ich dietę dba komputer. Tak jest w ostatnim w Polsce PGR, który w Kietrzu na Opolszczyźnie obronili pracownicy na czele z ówczesnym dyrektorem, któremu chcieliby... wznieść pomnik. - Jak naszemu...

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że wsparcie w szczególności obejmować będzie m.in. rozbudowę infrastruktury kanalizacyjnej czy drogowej, budowę centrów umożliwiających integrację i aktywizację mieszkańców czy termomodernizację budynków. Pieniądze mogą też być przeznaczone na finansowanie zadań rewitalizacji oraz na przedsięwzięcia niskoemisyjne.

"Po likwidacji PGR-ów mieszkańcy miejscowości, w których funkcjonowały te podmioty, najczęściej doświadczyli strukturalnego bezrobocia, które miało kluczowy wpływ na ich negatywną sytuację społeczną. Wieloletnie zaniedbania i brak odpowiedniej interwencji państwa pogłębiły degradację ekonomiczną tych obszarów. Tym boleśniej będzie odczuwalny dla mieszkańców tych terenów - będący skutkiem epidemii Covid-19 - spadek produktu krajowego brutto" - zauważono w uzasadnieniu do projektu.

Autorzy projektu liczą, że propozycja przyczyni się m.in. do przeciwdziałania nierównościom społecznym, budowy infrastruktury społecznej, a także poprawy życia mieszkańców.

Projekt uchwały, który przewiduje wsparcie dla popegeerowskich miejscowości, został opublikowany 29 lat po uchwaleniu ustawy, na mocy której PGR-y zostały zlikwidowane.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

15.10 - 31.12.2020 300 tys. zł na odtworzenie potencjału produkcji rolnej <-- zobacz więcej

26.10 – 24.12.2020 wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój

30.11 – 13.01.2021 można złożyć wniosek na rozwój usług rolniczych <-- zobacz więcej

30.11 – 28.01.2021 wsparcie na realizację inwestycji zabezpieczających gospodarstwa przed skutkami suszy <-- zobacz więcej

31.12.2020 pomoc w związku z COVID-19 dla poszkodowanych przez suszę