Fiskus nie rozstrzyga wątpliwości na korzyść podatników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2017,12:20 Aktualizacja: 16-03-2017,12:35
A A A

Skarbówka jest głucha na prawo i nie rozstrzyga wątpliwości na korzyść podatników, choć ma taki obowiązek od 1 stycznia ubiegłego roku.

Przepis, który nakazywał urzędnikom takie postępowanie, nie działa - informuje "Rzeczpospolita". Fiskus nie zastosował go ani razu. Chodzi o zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników, która obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. Miała uzdrowić relacje z urzędnikami i ułatwić życie przedsiębiorcom.

andrzej duda, pit, podatek pit, rozliczenie pit, urząd skarbowy, finanse

Urząd skarbowy rozliczy PIT. Prezydent podpisał nowelę ustawy

Podatnicy będą mogli skorzystać z rozliczenia PIT przez urząd skarbowy, będą też mogli wchodzić na stronę portalu podatkowego za pośrednictwem własnego internetowego konta w banku lub SKOK - takie będą skutki noweli ustawy o PIT, którą...

Firma doradcza Grant Thornton przeanalizowała wszystkie ubiegłoroczne interpretacje (33,7 tys.).

W 262 wnioskach podatnicy apelowali o zastosowanie klauzuli, wskazując np. niejednolite orzecznictwo sądowe. Tylko do siedmiu dokumentów skarbówka się odniosła. Zawsze negatywnie.

- Podatnicy borykający się codzienne z niejasnymi przepisami wiązali z klauzulą "in dubio pro tributario" duże nadzieje - mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, menedżer w Grant Thornton. - Ale, jak widać, przeliczyli się.

- Okazuje się, że jedynymi osobami w Polsce, które nie mają wątpliwości co do interpretacji prawa podatkowego, są urzędnicy aparatu skarbowego - mówi Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"