Dzielą setki milionów złotych na scalanie gruntów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wojciech Huk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-01-2019,8:10 Aktualizacja: 03-01-2019,8:35
A A A

W trzech powiatach Podkarpacia: przeworskim, leżajskim i jasielskim scalonych zostanie 5,7 tys. ha gruntów. Z tymi powiatami urząd marszałkowski podpisze 13 umów na kwotę blisko 69 mln zł.

Pieniądze na scalenia w tych trzech powiatach pochodzić będą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wnioski złożone przez samorządy zostały wybrane do dofinansowania w ramach trzeciego już naboru projektów na scalenia w regionie.

scalanie gruntów, powiat bialski, gmina sosnówka, Wojewódzkie Biuro Geodezji w Lublinie

Bedą scalać grunty po blisko 50 latach

Starostwo bialskie podpisało z Wojewódzkim Biurem Geodezji w Lublinie porozumienie w sprawie scalania gruntów w gminie Sosnówka. Samorząd otrzyma na ten cel 9 milionów złotych. W grę wchodzi 1613 hektarów...

Jak zaznaczył  Tomasz Leyko, rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego pierwsza umowa na realizację scalenia została już podpisana. - W sumie takich umów podpiszemy 13 na łączną kwotę blisko 69 mln zł. Za te pieniądze uda się scalić 5,7 tys. ha gruntów - dodał.

W ramach obecnej edycji PROW na Podkarpaciu do tej pory zostały przeprowadzone dwa nabory. Wartość podpisanych umów to ponad 164 mln zł, a łączny obszar scalonych gruntów wyniesie ponad 15,6 tys. ha.

Do rozdysponowania z PROW pozostało jeszcze blisko 100 mln zł, według urzędników pozwoli to na objęcie scalaniem ok. 8 tys. ha. Obecnie trwa kolejny, czwarty nabór wniosków o przyznanie pomocy na scalenia.

Jak przypomniał Leyko, w perspektywie finansowej 2014-2020 województwo podkarpackie na scalanie gruntów otrzymało w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich największą pulę środków w skali kraju środków - 77,5 mln euro, czyli prawie 333 mln złotych.

- Tak duża pomoc, pięciokrotnie większa niż w poprzedniej perspektywie, pozwoli w sumie scalić ok. 30 tys. hektarów gruntów. Czyli trzy razy więcej niż w poprzednim rozdaniu unijnych środków - zaznaczył.

Podkarpacie charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem gospodarstw rolnych. - Chcemy, aby sektor rolniczy był konkurencyjny, dlatego tak duży nacisk kładziemy na scalenia gruntów - powiedział na koniec Leyko.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement